Somálci zmařili atentát na ústavodárné shromáždění

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 8. 2012 13:45
Vojáci zastřelili dva muže ve vestách plných výbušnin. Chtěli se dostat na jednání
Somálské bezpečnostní složky.
Somálské bezpečnostní složky. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálské bezpečnostní síly zastřelily dva podezřelé, kteří chtěli spáchat sebevražedný atentát na ústavodárné shromáždění v metropoli Mogadišu. Informovala o tom agentura AP.

Útočníci ve vestách napěchovaných výbušninami byli zneškodněni před budovou, kde se právě jednalo. Shromáždění později schválilo novou ústavu, která se připravovala plných osm let a jejíž přijetí je důležitým krokem k obnově centrální moci země.

Bezpečnostní síly se nejprve pokusily zastavit podezřelé před vstupem do komplexu bývalé policejní akademie, kde ústavodárné shromáždění zasedalo. Následně na ně zahájily palbu. Ta způsobila explozi výbušnin ve vestách atentátníků, uvedl policista Abdi Yassin z hlavního města Somálska.

Podle Yassina výbuch zranil jednoho vojáka, kromě útočníků ale nebyl nikdo zabit.

Jeden z předchozích útoků islamistů v Mogadišu.
Jeden z předchozích útoků islamistů v Mogadišu. | Foto: Reuters

Agentura AFP napsala, že atentátníci výbušniny odpálili sami, když po nich bezpečnostní síly začaly střílet. "Dva muži ozbrojení pásy s náložemi se pokusili objekt napadnout, ale byli zastaveni u vstupu a vyhodili se do vzduchu," citovala agentura AFP somálského policistu Abdullahiho Mohameda.

Somálský ministr vnitra Abdi Sámad Muhammad Šajch Hasan řekl, že atentátníci byli oblečeni v armádních uniformách, měli falešné identifikační průkazy, ale odmítli bezpečnostní kontrolu, což vyvolalo podezření.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podezření ale padá na povstalce z islamistického hnutí Šabáb, kteří stupňují násilné akce proti slabé somálské přechodné vládě, podporované Západem a vojáky z okolních afrických zemí.

Jak Somálci trénovali na olympiádu:

Somálsko nemá funkční centrální vládu od roku 1991, kdy byl násilně svržen režim prezidenta Siada Barreho.

Návrh nové ústavy uznává za jediné povolené náboženství islám a stanovuje, že základem somálských zákonů je islámské právo šaría. Podle agentury AP ale obsahuje i některé pokrokové prvky, například zakazuje ženskou obřízku či chrání právo na potrat v případě, že je to jediný způsob, jak zachránit život matky.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Motocyklista v Odrách čelně vrazil do stojícího motoráku. Na místě zemřel

Dvaašedesátiletý motocyklista dnes zemřel při nehodě v Odrách na Novojičínsku. Na železničním přejezdu čelně vrazil do stojícího motorového vlaku, sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková. Nehoda se stala po 15:30. Motocyklista utrpěl zranění, kterým podlehl na místě. Pohořská ulice v Odrách a železniční trať jsou kvůli nehodě neprůjezdné.

Další zprávy