Somálci zmařili atentát na ústavodárné shromáždění

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 8. 2012 13:45
Vojáci zastřelili dva muže ve vestách plných výbušnin. Chtěli se dostat na jednání
Somálské bezpečnostní složky.
Somálské bezpečnostní složky. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálské bezpečnostní síly zastřelily dva podezřelé, kteří chtěli spáchat sebevražedný atentát na ústavodárné shromáždění v metropoli Mogadišu. Informovala o tom agentura AP.

Útočníci ve vestách napěchovaných výbušninami byli zneškodněni před budovou, kde se právě jednalo. Shromáždění později schválilo novou ústavu, která se připravovala plných osm let a jejíž přijetí je důležitým krokem k obnově centrální moci země.

Bezpečnostní síly se nejprve pokusily zastavit podezřelé před vstupem do komplexu bývalé policejní akademie, kde ústavodárné shromáždění zasedalo. Následně na ně zahájily palbu. Ta způsobila explozi výbušnin ve vestách atentátníků, uvedl policista Abdi Yassin z hlavního města Somálska.

Podle Yassina výbuch zranil jednoho vojáka, kromě útočníků ale nebyl nikdo zabit.

Jeden z předchozích útoků islamistů v Mogadišu.
Jeden z předchozích útoků islamistů v Mogadišu. | Foto: Reuters

Agentura AFP napsala, že atentátníci výbušniny odpálili sami, když po nich bezpečnostní síly začaly střílet. "Dva muži ozbrojení pásy s náložemi se pokusili objekt napadnout, ale byli zastaveni u vstupu a vyhodili se do vzduchu," citovala agentura AFP somálského policistu Abdullahiho Mohameda.

Somálský ministr vnitra Abdi Sámad Muhammad Šajch Hasan řekl, že atentátníci byli oblečeni v armádních uniformách, měli falešné identifikační průkazy, ale odmítli bezpečnostní kontrolu, což vyvolalo podezření.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podezření ale padá na povstalce z islamistického hnutí Šabáb, kteří stupňují násilné akce proti slabé somálské přechodné vládě, podporované Západem a vojáky z okolních afrických zemí.

Jak Somálci trénovali na olympiádu:

Somálsko nemá funkční centrální vládu od roku 1991, kdy byl násilně svržen režim prezidenta Siada Barreho.

Návrh nové ústavy uznává za jediné povolené náboženství islám a stanovuje, že základem somálských zákonů je islámské právo šaría. Podle agentury AP ale obsahuje i některé pokrokové prvky, například zakazuje ženskou obřízku či chrání právo na potrat v případě, že je to jediný způsob, jak zachránit život matky.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Český řidič kamionu, jenž riskantně předjížděl v Bavorsku a ohrozil autobus v protisměru, půjde na 2 roky a 3 měsíce do vězení, rozhodl německý soud.

před 6 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy