reklama
 
 

Somálští piráti v defenzívě. Únosů a přepadení ubývá

16. 7. 2012 10:10
U Somálska je bezpečněji, ale množí se přepadení v Guinejském zálivu

Londýn - Počet útoků pirátů mezi lednem a červnem klesl o třetinu v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Zatímco v prvních šesti měsících roku 2011 bylo podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) ohlášeno 266 útoků, za první letošní půlrok 177.

Největší měrou se na poklesu podle zprávy citované agenturou AP projevilo snížení počtu útoků u somálského pobřeží ze 163 na 69. Na něm se podle úřadu podílejí zejména mezinárodní hlídky v oblasti a také větší pozornost a připravenost lodí, které regionem proplouvají.

Somálští piráti operují v přístavech na severovýchodě země. Únosy tankerů a dalších nákladních lodí se domohli velkého jmění, protože majitelé lodí jim dávali výkupné.

Na bezpečnost provozu u Somálska ale nyní dohlíží široká mezinárodní koalice lodí. Zahrnuje tak odlišné země, jako jsou Rusko, USA, některé státy Evropské unie, Indii i Írán.

Mírný nárůst pirátských přepadení byl naopak zaznamenán v Guinejském zálivu, kde stoupl z 25 na 32. Námořní bandité při útocích unesli celkem 20 plavidel a zajali 334 členů posádky.

autoři: Zahraničí, ČTK | 16. 7. 2012 10:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama