Somálští piráti v defenzívě. Únosů a přepadení ubývá

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 7. 2012 10:10
U Somálska je bezpečněji, ale množí se přepadení v Guinejském zálivu
Puntlandská policie převáží ostatky třech zabitých pirátů.
Puntlandská policie převáží ostatky třech zabitých pirátů. | Foto: Reuters

Londýn - Počet útoků pirátů mezi lednem a červnem klesl o třetinu v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Zatímco v prvních šesti měsících roku 2011 bylo podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) ohlášeno 266 útoků, za první letošní půlrok 177.

Největší měrou se na poklesu podle zprávy citované agenturou AP projevilo snížení počtu útoků u somálského pobřeží ze 163 na 69. Na něm se podle úřadu podílejí zejména mezinárodní hlídky v oblasti a také větší pozornost a připravenost lodí, které regionem proplouvají.

Somálští piráti operují v přístavech na severovýchodě země. Únosy tankerů a dalších nákladních lodí se domohli velkého jmění, protože majitelé lodí jim dávali výkupné.

Na bezpečnost provozu u Somálska ale nyní dohlíží široká mezinárodní koalice lodí. Zahrnuje tak odlišné země, jako jsou Rusko, USA, některé státy Evropské unie, Indii i Írán.

Mírný nárůst pirátských přepadení byl naopak zaznamenán v Guinejském zálivu, kde stoupl z 25 na 32. Námořní bandité při útocích unesli celkem 20 plavidel a zajali 334 členů posádky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy