Íránci odložili pohřeb Solejmáního. Dav ušlapal 50 lidí, zraněných je dvě stě

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 1. 2020 16:20
Íránská státní televize informovala, že na smutečním shromáždění za generála Kásema Solejmáního v jeho rodném Kermánu dav ušlapal 56 lidí a 213 lidí bylo zraněno. Plánovaný pohřeb byl proto odložen, uvedla agentura ISNA.
Davy Íránců přišly pohřbít Kásema Solejmáního v jeho rodném městě. | Video: Reuters

V pondělí, kdy Íránci uctili v metropoli Teheránu památku generála usmrceného Američany, podle agentury AP vyšel do ulic více než milion lidí. Agentura AFP odhadovala, že nynější počet lidí v ulicích Kermánu se zdál být přibližně stejný jako ten pondělní v Teheránu.

Na videích sdílených on-line byla podle AP bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci. Televize nejprve uvedla, že o život přišlo 35 lidí a 48 jich bylo zraněno, ale neuvedla, odkud má bilanci mrtvých potvrzenou. Později údaje aktualizovala. Nejprve o tlačenici promluvil představitel záchranných služeb.

Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž irácké metropole Bagdádu. Útok nařízený přímo prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu. Teherán pohrozil odvetou.

Konzervativní generál Solejmaní byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Po Chameneím byl považován za nejmocnějšího muže v zemi. Írán za jeho smrt slibuje Američanům tvrdou pomstu.

Podle některých expertů by reakce Teheránu mohla přijít po konci třídenního smutku za padlého velitele, který končí právě dnes. Trump v sobotu na Twitteru napsal, že po případné odvetě Íránu má Washington seznam 52 íránských cílů včetně kulturních objektů, na které může "velmi rychle a velmi tvrdě" zaútočit.

Pentagon se však v noci od jeho výroku distancoval s tím, že Spojené státy budou respektovat válečné právo, které útoky na kulturní památky zakazuje.

Z Íránu zpět do Iráku byly mezitím v úterý převezeny pozůstatky člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise, který byl zabit při stejném útoku jako Solejmání. Tisíce truchlících oděných v černém skandovaly "Amerika je velký satan" na smutečním průvodu.

Muhandisovy pozůstatky byly po útoku převezeny do Íránu k testování DNA. Následně byly poslány zpět do Iráku, Muhandisovy rodné Basry a pak poputují do posvátného města Nadžaf. V centru Basry přišly na smuteční průvod tisíce lidí. Mnozí nesli vlajky proíránské skupiny Katáib Hizballáh, kterou Muhandis založil. Spojené státy skupinu obvinily z raketového útoku v severním Iráku minulý měsíc.

Video: Válku Trump nechce, ale odveta Íránu přijde. Íránci se semkli proti USA, říká Tureček.

Válka není v zájmu Íránu ani USA, Íráčané budou chtít hrdinu pomstít, ale nebudou riskovat. Trump dává najevo, že se chce z Blízkého východu stáhnout | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 48 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy