V pondělí, kdy Íránci uctili v metropoli Teheránu památku generála usmrceného Američany, podle agentury AP vyšel do ulic více než milion lidí. Agentura AFP odhadovala, že nynější počet lidí v ulicích Kermánu se zdál být přibližně stejný jako ten pondělní v Teheránu.
Na videích sdílených on-line byla podle AP bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci. Televize nejprve uvedla, že o život přišlo 35 lidí a 48 jich bylo zraněno, ale neuvedla, odkud má bilanci mrtvých potvrzenou. Později údaje aktualizovala. Nejprve o tlačenici promluvil představitel záchranných služeb.
VIDEO: Iranians gather in Kerman for the burial of top general Qasem Soleimani after he was killed by the US pic.twitter.com/cu9IAQ5ddl
— AFP news agency (@AFP) January 7, 2020
Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž irácké metropole Bagdádu. Útok nařízený přímo prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu. Teherán pohrozil odvetou.
Konzervativní generál Solejmaní byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Po Chameneím byl považován za nejmocnějšího muže v zemi. Írán za jeho smrt slibuje Američanům tvrdou pomstu.
Podle některých expertů by reakce Teheránu mohla přijít po konci třídenního smutku za padlého velitele, který končí právě dnes. Trump v sobotu na Twitteru napsal, že po případné odvetě Íránu má Washington seznam 52 íránských cílů včetně kulturních objektů, na které může "velmi rychle a velmi tvrdě" zaútočit.
Pentagon se však v noci od jeho výroku distancoval s tím, že Spojené státy budou respektovat válečné právo, které útoky na kulturní památky zakazuje.
Z Íránu zpět do Iráku byly mezitím v úterý převezeny pozůstatky člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise, který byl zabit při stejném útoku jako Solejmání. Tisíce truchlících oděných v černém skandovaly "Amerika je velký satan" na smutečním průvodu.
Muhandisovy pozůstatky byly po útoku převezeny do Íránu k testování DNA. Následně byly poslány zpět do Iráku, Muhandisovy rodné Basry a pak poputují do posvátného města Nadžaf. V centru Basry přišly na smuteční průvod tisíce lidí. Mnozí nesli vlajky proíránské skupiny Katáib Hizballáh, kterou Muhandis založil. Spojené státy skupinu obvinily z raketového útoku v severním Iráku minulý měsíc.