Trump rozdává pozice. Post ministra spravedlnosti i vedení CIA přijali konzervativci z Tea Party

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2016 20:07
Budoucí americký prezident Donald Trump rozdal další posty. Křeslo ministra spravedlnosti obsadí alabamský senátor Jeff Sessions, kterého server Politico před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party. Ze stejného hnutí pochází i budoucí šéf CIA Mike Pompeo. Pozici poradce národní bezpečnosti přijal penzionovaný generálporučík Michael Flynn.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York – Ministerstvo spravedlnosti ve vládě budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa povede alabamský senátor Jeff Sessions, místo poradce pro otázky národní bezpečnosti zaujme penzionovaný generál Michael Flynn a novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo.

Všichni tři politici již nabízené funkce přijali. Podle agentury Reuters to oznámil Trumpův štáb. Všichni se doposud vyznačovali výraznou kritikou administrativy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy a horlivou podporou Trumpovy předvolební kampaně.

Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico o něm mluví jako o ikoně republikánského konzervativního hnutí Tea Party.

Sessions byl podle portálu altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA.

Trump jej při ohlášení jeho výběru označil za "právní mozek světové třídy", kterého velmi obdivují právní odborníci.

K Tea Party se hlásí i třiapadesátiletý Pompeo, který od roku 2011 zasedá ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Pompeo na sebe mimo jiné upozornil projevem před třemi lety, kdy řekl, že muslimové a muslimští vůdci, kteří neodsoudí teroristické útoky, se stávají spolupachateli. Kongresman je velkým kritikem jaderné dohody uzavřené s Íránem. Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody; Teherán v červnu jeho žádost odmítl.

Trump přislíbil, že Pompeo bude "brilantním a neúprosným šéfem" CIA.

Michael Flynn.
Michael Flynn. | Foto: Reuters

Pozici poradce pro otázky národní bezpečnosti přijal bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Michael Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let. V předvolební kampani byl Trumpovým blízkým poradcem. V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Do výslužby odešel před dvěma lety.

Flynn je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Vystupuje jako host v ruské televizi Russia Today. Dosluhujícímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi vyčítá, že podceňuje boj s al-Káidou a Islámským státem. Sám hovoří o "válce s globálním džihádismem" a v kampani Trumpa horlivě podporoval. Do výslužby Flynn odešel před dvěma lety.

Proslul také jako odpůrce povinného snižování emisí skleníkových plynů a jako zásadní odpůrce potratů.

Trump podle agentury Reuters řekl v prohlášení, že je potěšen, že bude mít Flynna po svém boku, aby mu pomohl porazit radikální islámský terorismus.

Demokraté zkritizovali zejména výběr Sessionse kvůli jeho údajným rasistickým výrokům z minulosti. Nastupující demokratický senátor Charles Schumer projevil "velké znepokojení" nad jeho výběrem a varoval, že kandidát bude podroben tvrdým otázkám v Senátu, který musí adepta ve funkci schválit. "Vzhledem k jeho některým výrokům z minulosti a jeho neochvějnému odporu vůči reformě imigrace jsem velmi znepokojen tím, co udělá s oddělením občanských práv na ministerstvu spravedlnosti. Chci slyšet, co k tomu může říci," řekl Schumer.

Člen Sněmovny reprezentantů za demokraty Luis Gutiérrez ironicky podotkl: "Pokud pociťujete nostalgii k době, kdy byli černoši nuceni mlčet, homosexuálové se museli schovávat, přistěhovalci byli neviditelní a ženy zůstávaly u plotny, pak je senátor Sessions váš člověk".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy