Trump rozdává pozice. Post ministra spravedlnosti i vedení CIA přijali konzervativci z Tea Party

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2016 20:07
Budoucí americký prezident Donald Trump rozdal další posty. Křeslo ministra spravedlnosti obsadí alabamský senátor Jeff Sessions, kterého server Politico před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party. Ze stejného hnutí pochází i budoucí šéf CIA Mike Pompeo. Pozici poradce národní bezpečnosti přijal penzionovaný generálporučík Michael Flynn.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York – Ministerstvo spravedlnosti ve vládě budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa povede alabamský senátor Jeff Sessions, místo poradce pro otázky národní bezpečnosti zaujme penzionovaný generál Michael Flynn a novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo.

Všichni tři politici již nabízené funkce přijali. Podle agentury Reuters to oznámil Trumpův štáb. Všichni se doposud vyznačovali výraznou kritikou administrativy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy a horlivou podporou Trumpovy předvolební kampaně.

Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico o něm mluví jako o ikoně republikánského konzervativního hnutí Tea Party.

Sessions byl podle portálu altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA.

Trump jej při ohlášení jeho výběru označil za "právní mozek světové třídy", kterého velmi obdivují právní odborníci.

K Tea Party se hlásí i třiapadesátiletý Pompeo, který od roku 2011 zasedá ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Pompeo na sebe mimo jiné upozornil projevem před třemi lety, kdy řekl, že muslimové a muslimští vůdci, kteří neodsoudí teroristické útoky, se stávají spolupachateli. Kongresman je velkým kritikem jaderné dohody uzavřené s Íránem. Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody; Teherán v červnu jeho žádost odmítl.

Trump přislíbil, že Pompeo bude "brilantním a neúprosným šéfem" CIA.

Michael Flynn.
Michael Flynn. | Foto: Reuters

Pozici poradce pro otázky národní bezpečnosti přijal bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Michael Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let. V předvolební kampani byl Trumpovým blízkým poradcem. V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Do výslužby odešel před dvěma lety.

Flynn je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Vystupuje jako host v ruské televizi Russia Today. Dosluhujícímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi vyčítá, že podceňuje boj s al-Káidou a Islámským státem. Sám hovoří o "válce s globálním džihádismem" a v kampani Trumpa horlivě podporoval. Do výslužby Flynn odešel před dvěma lety.

Proslul také jako odpůrce povinného snižování emisí skleníkových plynů a jako zásadní odpůrce potratů.

Trump podle agentury Reuters řekl v prohlášení, že je potěšen, že bude mít Flynna po svém boku, aby mu pomohl porazit radikální islámský terorismus.

Demokraté zkritizovali zejména výběr Sessionse kvůli jeho údajným rasistickým výrokům z minulosti. Nastupující demokratický senátor Charles Schumer projevil "velké znepokojení" nad jeho výběrem a varoval, že kandidát bude podroben tvrdým otázkám v Senátu, který musí adepta ve funkci schválit. "Vzhledem k jeho některým výrokům z minulosti a jeho neochvějnému odporu vůči reformě imigrace jsem velmi znepokojen tím, co udělá s oddělením občanských práv na ministerstvu spravedlnosti. Chci slyšet, co k tomu může říci," řekl Schumer.

Člen Sněmovny reprezentantů za demokraty Luis Gutiérrez ironicky podotkl: "Pokud pociťujete nostalgii k době, kdy byli černoši nuceni mlčet, homosexuálové se museli schovávat, přistěhovalci byli neviditelní a ženy zůstávaly u plotny, pak je senátor Sessions váš člověk".

 

Právě se děje

před 2 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy