Snowden žije v Rusku inkognito a pod dohledem ochranky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 9. 2013 10:06
Američan byl nominován na Sacharovovu cenu udělovanou obráncům lidských práv.
Braňte svobodu slova
Braňte svobodu slova | Foto: Reuters

Moskva - Američan Edward Snowden, stíhaný v USA za špionáž a vyzrazení utajovaných informací, žije v ruském azylu na tajném místě pod ozbrojenou ochranou.

Ruské televizi to řekl jeho advokát Anatolij Kučerena.

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb ale po Rusku inkognito cestuje a očekává návštěvu příbuzných z USA.

"Nikomu neřekneme, kde žije," prohlásil Kučerena v rozhovoru pro televizi RT, z něhož v úterý citovala agentura Interfax. "Jeho život v utajení je vzhledem k vysoké míře rizika pochopitelný. Odtajnit místo Snowdenova pobytu zatím není možné," dodal.

Snowden dostal počátkem srpna v Rusku roční azyl po víc než měsíčním pobytu v tranzitním prostoru mezinárodního letiště Šeremeťjevo.

Tam se dostal po příletu z Hongkongu, kde vyzradil informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů. Spojené státy opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.

Ozbrojená ochranka

Snowden má podle Kučereny ozbrojenou ochranu, o jeho osobní bezpečnost se starají pracovníci privátní bezpečnostní služby.

Volně se po Rusku pohybuje, nikdo ho zatím při jeho cestách po zemi nepoznal. Ze Spojených států mají Snowdena brzy navštívit rodiče a prarodiče.

Kučerena potvrdil, že Američan má ještě nějaká další tajemství, která dosud nezveřejnil. "Nepochybně je má, vždyť poměrně dlouho pracoval pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Je to schopný profesionál," konstatoval advokát.

Příběh novodobého psance Edwarda Snowdena:

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil s poskytnutím azylu pro Snowdena s podmínkou, že zanechá "protiamerické činnosti" a nebude publikovat další informace poškozující USA.

V médiích se od té doby některé další utajované informace objevily, podle lidí ze Snowdenova okolí je ale Američan předal novinářům ještě před získáním ruského azylu.

Nominace na Sacharovovu cenu

Snowden byl letos nominován na Sacharovovu cenu udělovanou obráncům lidských práv. Evropský parlament oznámil celkem sedm nominací.

Kromě Snowdena jsou mezi nominovanými například i bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovský či pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová, která se stala terčem útoku kvůli svému boji za právo dívek na vzdělání.

 

Právě se děje

Další zprávy