Assange i WikiLeaks v australských volbách propadli

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 9. 2013 8:04
Jeho strana zaostala i za stranou sexu či stranou propagující konopí
Assange zůstává na ekvádorské ambasádě v Londýně.
Assange zůstává na ekvádorské ambasádě v Londýně. | Foto: Reuters

Canberra - Zakladatel kontroverzního serveru WikiLeaks Julian Assange, který se v sobotních volbách v Austrálii ucházel o senátní křeslo, podle všeho u voličů propadl.

Přestože kompletní výsledky voleb nejsou vzhledem ke komplikovanému volebnímu systému dosud známé, podle australských médií neuspěl nejen sám Assange, ale ani jeho strana, kterou kvůli volbám založil.

Assange se ucházel o místo senátora ve státě Victoria a jeho Strana WikiLeaks sestavila celostátní kandidátku. Z dosud sečtených hlasů ale získala jen 0,62 procenta. Sám Assange si vedl o něco lépe - hlasovalo pro něj 1,18 procenta voličů.

Strana WikiLeaks zaostala i za stranou sexu

Podle britského listu The Register nejspíš získá senátorské místo ve státě Victoria kandidát zájmové strany motoristů. Strana WikiLeaks zaostala dokonce za obskurní Australskou stranou sexu a za partají stoupenců konopí.

Assange si od voleb sliboval, že se mu s využitím senátorského mandátu podaří vymanit z nedobrovolného pobytu na ekvádorské ambasádě v Londýně a vrátit se domů. Na velvyslanectví se uchýlil loni v červnu, když soud odmítl jeho odvolání proti vydání do Švédska, kde je viněn ze sexuálních deliktů.

Australští právníci ale pochybují, že by se mu tento plán podařil, i kdyby ve volbách uspěl. Poslanecký mandát totiž australským zastupitelům neposkytuje dostatečnou právní ochranu a imunitu.

Assange získal se svým serverem WikiLeaks, založeným roku 2006,  celosvětovou proslulost, když zveřejnil statisíce bojových hlášení z irácké a afghánské války a tajných depeší amerického ministerstva zahraničí.

Washington ho viní ze špionáže a usiluje o jeho vydání.

Premiéra filmu o Assangeovi

Shodou okolností si v sobotu na festivalu v kanadském Torontu odbyl světovou premiéru napjatě očekávaný film o Assangeovi nazvaný Fifth Estate (Pátá velmoc).

Představitel hlavní role, britský herec Benedict Cumberbatch, po ní odhadoval, že snímek se Assangeovi nejspíš nebude příliš líbit. Nijak nadšený ohlas však životopisné drama zatím nesklidilo ani u kritiků, kteří považují torontskou přehlídku za důležitý barometr oscarových nadějí.

Film o vzniku WikiLeaks, inspirovaný knihou Daniela Domscheita-Berga, který býval Assangeovým blízkým spolupracovníkem, natočil Bill Condon. Režisér, který je podepsaný pod dvěma posledními díly Twilight ságy, premiéru načasoval na dobu, kdy se o Assangeovi opět hodně mluví.

Před několika týdny byl k 35 letům vězení odsouzen americký vojín Bradley Manning, který WikiLeaks dostal do širšího povědomí. Právě on serveru v roce 2010 poskytl obrovské množství důvěrných dokumentů, které pak Assange zveřejnil.

Zmatený a zběsilý, tvrdí filmoví kritici

Celý svět teď také sleduje i obdobnou aféru kolem někdejšího spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který předal tisku podrobnosti o rozsáhlých sledovacích programech amerických rozvědek.

"Jak vidíme u případu Edwarda Snowdena, toto téma bude i dál stát ve středu pozornosti," přiznal Condon na tiskové konferenci. Podotkl také, že ví o Assangeových antipatiích k filmařům, kteří jeho příběh zpracovali.

"Tvrdí, že jsme udělali film proti WikiLeaks. Uvidíte ale, že jsme se snažili být chápaví, a že náš snímek je spíše oslavou myšlenky, na níž je WikiLeaks založen."

Film stojí zejména na výkonu Cumberbatche, který je známý jako představitel Sherlocka Holmese z nového televizního zpracování detektivních příběhů. Sekunduje mu Němec Daniel Brühl jako Domscheit-Berg. Odborný časopis Variety ve své recenzi herecké výkony vesměs pochválil, i když tvrdí, že ztvárnění Assange je "jednorozměrné".

Celkově prý je ale film poněkud "zmatený" a "zběsilý", myslí si první kritici.

 

Právě se děje

Další zprávy