Snowden uvízl v tranzitní zóně moskevského letiště

ČTK ČTK
26. 6. 2013 21:48
Podle letištní správy si nerezervoval žádný let z Moskvy v příštích třech dnech
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - V současnosti nejsledovanější uprchlík světa, bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden stíhaný americkou justicí za vyzrazení tajných informací, zůstává podle dostupných informací v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo.

Ekvádor slovy diplomatů ujistil, že se chystá posoudit jeho žádost o azyl "odpovědně", což podle médií může trvat týdny i měsíce. Mezitím se z řad ruských zákonodárců ozývá podpora pro "nového disidenta", jenž by prý měl v Rusku dostat azyl.

Současně neustává americký tlak na Snowdenovo vydání. "Chtěl bych doufat, že Rusové udělají správnou věc a vrátí Snowdena do Spojených států," řekl šéf Pentagonu Chuck Hagel, podle kterého Moskva zjevně ještě neučinila konečné rozhodnutí o osudu uprchlíka.

To, že Washington o Snowdenovi jedná s Moskvou, potvrdil i mluvčí Bílého domu. "Jednáme s představiteli ruské vlády, nejsem však oprávněn prozradit podrobnosti," řekl Jay Carney na palubě prezidentského speciálu.

"Pokračujeme v hájení naší věci u Rusů a u každé země, která by Snowdenovi mohla posloužit jako tranzitní či cílová země," dodal zástupce mluvčího americké diplomacie Patrick Ventrell.

Snowden od neděle údajně přebývá na letišti Šeremeťjevo; na Kubu podle původních plánů zatím neodcestoval a jeho další osud je nejistý.

Podle letištní správy si nerezervoval žádný let z Moskvy v příštích třech dnech; potíže jsou prý s jeho neplatným americkým pasem.

"Snowden se dostal do kouta. Naší povinností je zjistit fakta a výsledky předložit parlamentu," řekl čeljabinský zákonodárce Ruslan Gattarov a předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková jej podpořila a nařídila, aby se pracovní skupina pustila do práce.

Podporu má Snowden i v dolní komoře, Státní dumě. Předseda jejího zahraničního výboru Alexej Puškov označil Američana na útěku za "bojovníka proti systému".

Snowden má zastání u Putina

Snowden se podle ruských médií na moskevském letišti dostal do potíží, protože kvůli pasovým nesrovnalostem nemůže vstoupit na ruské území a nemůže se ani registrovat k dalšímu letu do zámoří.

Americký pas má už od pátku neplatný a jiné dokumenty podle agentury Interfax nemá, ačkoli jiných zdrojů do Moskvy přiletěl na ekvádorské doklady pro utečence.

Nicméně proti vydání Snowdena k potrestání do USA se v úterý postavil prezident Vladimir Putin a jeho vyjádření zopakoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "(...) Snowden je svobodný člověk.

Nemáme vůči němu právní námitky. Neporušil ruské zákony, nepřekročil hranice, nachází se v tranzitní zóně letiště a má právo odletět kamkoli, kam se mu zlíbí. Čím dříve se tak stane, tím lépe," prohlásil ministr.

O přesném místě Snowdenova pobytu na letišti Šeremeťjevo se lze jen dohadovat. Hotel v tranzitní zóně podle recepce "už dávno" opustil, ale z letiště neodletěl.

Snad mezitím podle agentury RIA Novosti dostal ruské tranzitní vízum, opravňující k delšímu pobytu.

Ekvádor, který Snowden požádal o azyl, má podle amerického listu The New York Times mnoho důvodu svůj postoj pečlivě zvážit.

Objem jeho vývozu do USA není zanedbatelný a platnost preferenční doložky, díky níž se loni příjmy státní pokladny zvýšily o 429 milionů dolarů (8,5 miliardy korun), vyprší koncem července, pokud ji americký Kongres neprodlouží.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy