USA obvinily Snowdena ze špionáže a žádají jeho vydání

ČTK ČTK
22. 6. 2013 13:00
Britové mají slidit ještě víc než USA, řek Snowden v sobortním Guardianu
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

Washington - Americká federální prokuratura obvinila v pátek Edwarda Snowdena, který začátkem června vyzradil údaje o tajném americkém programu Prism, mimo jiné ze špionáže. Informoval o tom na svém serveru list Washington Post.

Úřady zároveň požádaly Hongkong, kde se muž v současnosti ukrývá, o jeho zadržení za účelem jeho vydání. Vyzrazený projekt, zacílený na boj proti terorismu, sleduje internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a zbytkem světa.

Prokuratura rovněž obvinila Snowdena z krádeže státních dokumentů a neoprávněné manipulace s nimi. Obvinění bylo podáno ve Virgínii, kde sídlí bývalý Snowdenův zaměstnavatel, firma Booz Allen Hamilton. Ta pracuje na bezpečnostních zakázkách amerických úřadů.

"Britové jsou ještě horší"

Britský list The Guardian pokračuje ve zveřejňování informací, které od bývalého technika CIA získal. V sobotním vydání list tvrdí, že britská tajná služba shromažďovala osobní informace z internetu minimálně ve stejném měřítku jako Američané.

Britští špioni měli skladovat velké množství soukromých emailů, záznamů na sociální síti Facebook, osobní historie internetového vyhledávání a telefonátů z celého světa, prostě informací z každodenního života až dvou miliard lidí, kteří internet používají.

Tyto údaje Britové mají sdílet s kolegy z USA.

"Není to jen problém USA. Britská zpravodajská služba na tom má velký podíl a je ještě horší než ta americká," řekl Guardianu Snowden.

Britové měli napíchnout přímo optické kabely v rámci operace Tempora, ta měla trvat minimálně osmnáct měsíců. Informacemi se mělo probírat 300 analytiků z Británie a 250 z USA. Celkově k datům mělo přístup možná až 850 tisíc zaměstnanců americké Národní bezpečnostní agentury a jejich dodavatelů s bezpečnostními prověrkami.

Čínské právo veta

V tuto chvíli není jasné, jak se Hongkong postaví k americké žádosti o vydání Snowdena. Spojené státy mají s Hongkongem dohodu o vydávání podezřelých osob, ale Čína, která má správu nad kdysi britskou kolonií, má v tomto ohledu právo veta.

Bývalý technik Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Snowden tvrdí, že jeho jediným motivem bylo poukázat na to, co americká vláda provádí ve jménu veřejnosti a proti ní. Nechtěl svou identitu tajit, neboť prý neudělal nic špatného.

V pátek se začalo spekulovat, že by Snowden mohl s pomocí podnikatele spjatého s kontroverzním serverem WikiLeaks uprchnout na Island, pokud by mu tamní vláda udělila azyl. Není ale pravděpodobné, že by si Island chtěl takto narušit s USA vztahy.

 

Právě se děje

Další zprávy