Snížíme počet imigrantů o statisíce, slibuje Cameron

Radim Klekner Radim Klekner
13. 4. 2010 16:37
V britských volbách nadále hrozí, že skončí patem
Davidu Cameronovi se stále nedaří zvýšit náskok na labouristy
Davidu Cameronovi se stále nedaří zvýšit náskok na labouristy | Foto: Reuters

Londýn - Vůdce britských konzervativců David Cameron je v případě volebního vitězství své strany připraven radikálně snížit přistěhovalectví do Spojeného království.

"Británie může těžit z imigrace, ne však z nekontrolované imigrace," stojí v manifestu, který dnes Konzervativní strana symbolicky představila v odstavené uhelné elektrárně v Battersea poblíž Londýna. Ta se má stát součástí velkého developerského projektu s cílem povzbudit hospodářský rozmach v okolí metropole.

Podobně i Cameronova strana věří, že nastartuje po úspěšných volbách ekonomiku, jež se potácí v krizi. Přispět k tomu mají nejenom adresněji rozdávané sociální přídavky, ale také přísné přistěhovalecké limity.

Takové, které imigraci dostanou "na stejnou úroveň jako v 90. letech, kdy činila desítky tisíc přistěhovalců ročně - na rozdíl od statisiců imigrantů, kteří do země přicházeli za vlády Labour party", jak tvrdí volební program konzervativců.

"Zasazujeme se za pracující lid, který labouristé nechali napospas své daňové police a plýtvání," hřímal Cameron v areálu elektrárny ve snaze získat středové voliče. Právě oni mohou rozhodnout.

Poslední průzkumy totiž nasvědčují tomu, že volby skončí patem.

Pozor na umělé stropy

Podle Úřadu pro národní statistiky přijelo v roce 1991 za vlády toryů do Británie 89 tisíc imigrantů. V roce 2008 to bylo 251 000 osob.

Zvýšil jsem rozdíl mezi bohatými a chudými, říká na volebním plakátu konzervativců labouristický premiér Brown
Zvýšil jsem rozdíl mezi bohatými a chudými, říká na volebním plakátu konzervativců labouristický premiér Brown | Foto: Repro TheSun.co.uk

Přistěhovalectví do země dosáhlo svého vrcholu před šesti lety, kdy labouristická vláda přijala 352 tisíc cizinců. Od té doby ale zaznamenalo pokles. Mimo jiné také proto, že Británii opustily desetitisíce osob, které sem přijely za prací z postkomunistických zemí.

Jo Valentinová, výkonná ředitelka vlivné lobbyistické organizace London First, ovšem upozorňuje na to, že pokoušet se imigraci utlumit násilnou formou, může být kontraproduktivní.

"Umělé stropy (pro přistěhovalectví) mohou poškodit konkurenceschopnost Londýna, jeho postavení a úspěšnost jako nejkosmopolitnějšího města na světě," citovala Valentinovou agentura Reuters.

Recept na redukci deficitu chybí

Konzervativci se ve svém manifestu, podobně jako před několika dny labouristé, ovšem úzkostlivě vyhýbali konkrétním receptům na to, jak snížit horentní deficit státního rozpočtu, který se vyšplhal na jedenáct procent hrubého domácího produktu.

Slíbili jen, že omezí sociální dávky na rodiny s příjmem pod padesát tisíc liber ročně, pustí více peněz do zdravotnictví a odhlasují zákon o lokálních referendech, jež na místní úrovni zabrání zvyšovat daně. 

Podle posledního průzkumu deníku Guardian podporuje Cameronovu stranu 37 a labouristy 31 procent dotazovaných. Liberální demokraté mají podporu pětiny a politická uskupení skotských a velšských nacionalistů čtyř procent respondentů.

Euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) oslovuje tři, zatímco zelení dvě procenta voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy