Řecko, Španělsko, Británie? Bruselu vadí britské dluhy

Roman Gazdík
16. 3. 2010 13:47
Londýnu se nepodaří splnit své závazky a srovnat rozpočet ani do roku 2015
Britský premiér Gordon Brown. Slibuje zůstat v čele strany, i kdyby prohrál volby
Britský premiér Gordon Brown. Slibuje zůstat v čele strany, i kdyby prohrál volby | Foto: Reuters

Brusel/Londýn - Ministři financí Evropské unie se v pondělí nedohodli na tom, jak postupovat v případě, že by Řecko přestalo být schopné splácet vlastní dluhy. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker pouze prohlásil, že půjde spíše o půjčky od jednotlivých států než nějaké celounijní garance.

Vedle Řecka se však v těchto chvílích mluví také o dalších ekonomikách, které se ocitají v problémech. Největší obavy vzbuzuje Portugalsko a Španělsko.

Neutěšená finanční situace však panuje také ve Velké Británi, kterou v nové zprávě kritizuje Evropská komise kvůli údajně nedostatečným úsporným opatřením na snížení schodku veřejných rozpočtů.

Neškrtáte dost

EU nedovoluje, aby schodek přesáhl 3 procenta rozpočtu, během ekonomické krize však bylo toto pravidlo pozastaveno a různým členským zemím Komise povolila dočasně vyšší zadlužení. K Británii byla EK přitom nejvíce benevolentní - pod 3 procenta musí své finance dostat až v letech 2014/2015.

Spojené království to však na základě současných plánů nemůže dokázat a deficit bude i za pět let 4,7 procent, tedy v pásmu, který ohrožuje ekonomickou stabilitu celé EU. Zpráva EK, která unikla do médií, navíc vyjadřuje pochybnosti, zda není současná britská labouristická vláda příliš optimistická ohledně budoucích státních příjmů. Schodek tak může být ještě vyšší.

Foto: Aktuálně.cz

"Celkový závěr je, že fiskální strategie v programech konvergence (snižování schodku - pozn. red.) není dostatečně ambiciózní a potřebuje být značně posílena," stojí ve zprávě, která unikla do agentury Reuters. "Hodnověrný časový scénář znovuuvedení veřejných financí do udržitelného stavu vyžaduje další fiskální škrty, nejen ty, které jsou nyní plánovány."

Mají to špatně

Situace veřejných financí v Británii skutečně nevzbuzuje přílišný optimismus. Státní dluh přesáhl na konci minulého roku 800 miliard liber a dosáhl téměř 60 procent HDP. V poměru k HDP se za poslední roky téměř zdvojnásobil. Deficit na fiskální rok 2010 až 2011 je plánován na 12,1 procento HDP.

Ratingová agentura Moody's sice nedávno potvrdila, že si Británie udrží svůj nejlepší rating (odhad schopnosti splácet dluhy) AAA, zároveň však odhadla, že může britský dluh do roku 2013 dosáhnout 100 procent HDP. A existují i pesimističtější předpovědi.

To vše v době, kdy ministr financí Alistair Darling připravuje nový rozpočet, který bude představen příští týden. Sekretář ministerstva financí Liam Byrne se snažil v úterý rozptýlit obavy. Domnívá se, že "soud EU je chybný", protože by britskou ekonomiku poškozoval.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Pehe: Je Evropská unie na pokraji kolapsu?

Alistair Darling
Alistair Darling | Foto: Reuters

Konzervativci jdou s EK

"Domníváme se, že plán, který navrhli, by nás nutil do 2014/2015 vytáhnout z ekonomiky dalších okolo 20 miliard liber. Myslíme si, že by to nenávratně poškodilo veřejné služby a daňové poplatníky," uvedl pro BBC.

Jiný názor má však stínový ministr financí za konzervativce, kteří by podle průzkumů měli v květnových parlamentních volbách labouristy porazit.

"Konzervativci jsou toho mínění, že potřebujeme náš rozpočtový deficit snížit rychleji a podpořit tím (ekonomické) zotavení. Náš postoj je podporován ratingovými agenturami, kapitány průmyslu, mezinárodními investory a teď i Evropskou komisí," řekl George Osborne. "Proto potřebujeme změnu vlády - aby byla doma i v zahraničí obnovena důvěra v naší ekonomiku."

Foto: Aktuálně.cz
Blog Benjamina Kurase: Budovatelská píseň Evropské unie
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy