Snili o ráji v Evropě. Zemřeli na širém moři

Reuters
29. 10. 2007 19:30
Africké běžence cynicky podvedli převaděči v Mauretánii
Senegalský námořník Leidi Fall jako jediný cestu za bohatstvím, která se změnila v tragédii, přežil.
Senegalský námořník Leidi Fall jako jediný cestu za bohatstvím, která se změnila v tragédii, přežil. | Foto: REUTERS/Borja Suarez

Dakar/Madrid - Za tragédii afrických běženců směřujících do Španělska mohou "převaděči". Ve vodách Atlantiku zemřelo 56 osob, protože rezervní nádrže byly plné vody namísto nafty.

Senegalský námořník Leidi Fall jako jediný cestu za lepším životem, která se změnila v tragédii, přežil. Nyní čelí v Senegalu vyšetřování.

Policie začala pátrat po lidech odpovědných za smrt běženců a kapitán lodi Fall je jejich jedinou nadějí. Jeho příběh z nemocničního lůžka v senegalském Dakaru převyprávěl španělský deník El País.

Více ZDE: Španělsko hledá 50 afrických běženců. Zmizeli na moři

V kanystrech místo nafty voda

Loď s 57 osobami na palubě vyplula 3. října z Mauretánie. Kromě vody a rýže mělo být na palubě v rezervních kanystrech 200 litrů nafty.

Do Evropy ročně míří tisíce. Ŕada z nich umírá na moři.
Do Evropy ročně míří tisíce. Ŕada z nich umírá na moři. | Foto: Reuters

"Čtvrtý den cesty jsme vypotřebovali zásoby nafty v nádržích a zjistili, že jsme byli podvedeni. V nádržích byla pouze voda," řekl Fall, který se pokusil dostat do Evropy již podruhé. Loni v říjnu byl španělskou policií vrácen zpět.

"Lidé začali křičet, modlit se, plakat. Na palubě byla řada dětí," vypráví. "Když došlo jídlo a pití, pasažéři mezi sebou začali bojovat. A když začal lidé umírat, museli jsme se jich zbavit. Někteří dokonce spáchali sebevraždu."

Vítr hnal loď dále na jih, pryč od jejich vysněného cíle. Nedaleko Kapverdských ostrovů ji objevili španělští rybáři. Na palubě bylo sedm těl. Jediný Fall zůstal naživu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy