Přívaly sněhu zrušily stovky evropských letů. Letiště v Německu a v Británii fungují jen omezeně

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 19:33
Situace na nejfrekventovanějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byla podle jeho mluvčí "dramatická". Technika nestačila sníh odklízet a problémy byly i s odstraňováním námrazy na letadlech. Komplikace způsobené počasím hlásí i Velká Británie. Na některých místech ostrovního státu napadlo v neděli necelých třicet centimetrů sněhu, což zkomplikovalo železniční i leteckou dopravu.
Počasí komplikuje dopravu na německých letištích.
Počasí komplikuje dopravu na německých letištích. | Foto: ČTK

Berlín/Londýn - Husté sněžení a mrazivé teploty zkomplikovaly leteckou dopravu nad Evropou. Na nejhůře postižených letištích v Německu a Británii byly zrušeny stovky letů.

Jen na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem odvolali kvůli počasí od rána do podvečera přes 330 letů z plánovaných 1260. Desítky spojů odřekli kvůli sněžení i na letišti v Birminghamu. Rušení pravidelných linek se dotklo i Prahy, odkud neodletělo zhruba deset spojů do Frankfurtu, Amsterodamu, Londýna a Mnichova.

Situace na nejfrekventovanějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byla podle jeho mluvčí "dramatická". Technika nestačila sníh odklízet a problémy byly i s odstraňováním námrazy na letadlech.

Letiště v Düsseldorfu kvůli přívalům sněhu dokonce úplně zastavilo provoz a problémy má i letiště Kolín nad Rýnem/Bonn, uvedla agentura DPA.

Kolín přebírá lety z Düsseldorfu

V Düsseldorfu museli první spoje zrušit krátce po poledni a pak se provoz na letišti na několik hodin zastavil úplně. První letadlo tam znovu přistálo až kolem 16:00 SEČ.

Lépe je na tom prozatím letiště Kolín nad Rýnem/Bonn. "Odřekli jsme deset letů. Máme tu řadu zpoždění a přebíráme přistávající letadla, která původně mířila na jiná letiště, jako je Düsseldorf," uvedla mluvčí.

Náledí, sníh a popadané stromy trápí i řidiče a počty dopravních nehod počítají němečtí policisté na stovky. Komplikace hlásí také železnice: spoje nabírají dlouhá zpoždění a musejí jezdit po objízdných trasách.

Sníh ochromil i dopravu ve Velké Británii

Problémy s počasím hlásí i Velká Británie. Na některých místech ostrovního státu napadlo v neděli necelých třicet centimetrů sněhu, což zkomplikovalo železniční i leteckou dopravu.

Britská meteorologická služba varovala před problémy hlavně v centrální Anglii. Podle ní hrozí zpoždění vlakových i leteckých spojů a na silnicích mohou uvíznout automobily. Některá města plánují zastavení městské dopravy.

V Sennybridge ve Walesu napadlo 28 centimetrů sněhu, v High Wycombe u Londýna dvanáct. Pozastaveny jsou lety do Birminghamu a asi deset vlakových spojů je zpožděno.

Na jihu Británie spíše prší, ale fouká tam silný vítr dosahující rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Ve Skotsku a částech Walesu spadly teploty na minus deset až čtrnáct stupňů.

Řidiči si mají vzít s sebou na cestu jídlo, pití a teplé obutí

Správa dálnic vyzvala řidiče, aby se na cestu dobře připravili a vzali s sebou pro případ potřeby teplé oblečení, jídlo i pití, lopaty a teplé obutí. Pokud budou z auta vystupovat, mají si vzít baterky. V centrální Anglii je většina silnic zasněžená a policie požádala řidiče, aby vyjížděli pouze v nezbytných případech.

Letiště v Manchesteru kvůli špatné viditelnosti zdrželo už v sobotu několik letů a radí pasažérům, aby se i dnes před cestou informovali, zda jejich spoj odlétá. Letiště v Birminghamu dnes provoz zastavilo dočasně, dokud se neuklidí dráhy. Na mezinárodním letišti Heathrow jsou v provozu obě dráhy, ale personál se připravuje na to, že z nich možná bude muset odstraňovat led.

Ve Walesu a na západě Anglie zůstalo kvůli silnému větru bez proudu asi 2500 zákazníků.

Video: Předpověď počasí pro Česko

Jaké bude počasí o víkendu? Čeká nás sníh i v nížinách? | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy