Přívaly sněhu zrušily stovky evropských letů. Letiště v Německu a v Británii fungují jen omezeně

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 19:33
Situace na nejfrekventovanějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byla podle jeho mluvčí "dramatická". Technika nestačila sníh odklízet a problémy byly i s odstraňováním námrazy na letadlech. Komplikace způsobené počasím hlásí i Velká Británie. Na některých místech ostrovního státu napadlo v neděli necelých třicet centimetrů sněhu, což zkomplikovalo železniční i leteckou dopravu.
Počasí komplikuje dopravu na německých letištích.
Počasí komplikuje dopravu na německých letištích. | Foto: ČTK

Berlín/Londýn - Husté sněžení a mrazivé teploty zkomplikovaly leteckou dopravu nad Evropou. Na nejhůře postižených letištích v Německu a Británii byly zrušeny stovky letů.

Jen na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem odvolali kvůli počasí od rána do podvečera přes 330 letů z plánovaných 1260. Desítky spojů odřekli kvůli sněžení i na letišti v Birminghamu. Rušení pravidelných linek se dotklo i Prahy, odkud neodletělo zhruba deset spojů do Frankfurtu, Amsterodamu, Londýna a Mnichova.

Situace na nejfrekventovanějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byla podle jeho mluvčí "dramatická". Technika nestačila sníh odklízet a problémy byly i s odstraňováním námrazy na letadlech.

Letiště v Düsseldorfu kvůli přívalům sněhu dokonce úplně zastavilo provoz a problémy má i letiště Kolín nad Rýnem/Bonn, uvedla agentura DPA.

Kolín přebírá lety z Düsseldorfu

V Düsseldorfu museli první spoje zrušit krátce po poledni a pak se provoz na letišti na několik hodin zastavil úplně. První letadlo tam znovu přistálo až kolem 16:00 SEČ.

Lépe je na tom prozatím letiště Kolín nad Rýnem/Bonn. "Odřekli jsme deset letů. Máme tu řadu zpoždění a přebíráme přistávající letadla, která původně mířila na jiná letiště, jako je Düsseldorf," uvedla mluvčí.

Náledí, sníh a popadané stromy trápí i řidiče a počty dopravních nehod počítají němečtí policisté na stovky. Komplikace hlásí také železnice: spoje nabírají dlouhá zpoždění a musejí jezdit po objízdných trasách.

Sníh ochromil i dopravu ve Velké Británii

Problémy s počasím hlásí i Velká Británie. Na některých místech ostrovního státu napadlo v neděli necelých třicet centimetrů sněhu, což zkomplikovalo železniční i leteckou dopravu.

Britská meteorologická služba varovala před problémy hlavně v centrální Anglii. Podle ní hrozí zpoždění vlakových i leteckých spojů a na silnicích mohou uvíznout automobily. Některá města plánují zastavení městské dopravy.

V Sennybridge ve Walesu napadlo 28 centimetrů sněhu, v High Wycombe u Londýna dvanáct. Pozastaveny jsou lety do Birminghamu a asi deset vlakových spojů je zpožděno.

Na jihu Británie spíše prší, ale fouká tam silný vítr dosahující rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Ve Skotsku a částech Walesu spadly teploty na minus deset až čtrnáct stupňů.

Řidiči si mají vzít s sebou na cestu jídlo, pití a teplé obutí

Správa dálnic vyzvala řidiče, aby se na cestu dobře připravili a vzali s sebou pro případ potřeby teplé oblečení, jídlo i pití, lopaty a teplé obutí. Pokud budou z auta vystupovat, mají si vzít baterky. V centrální Anglii je většina silnic zasněžená a policie požádala řidiče, aby vyjížděli pouze v nezbytných případech.

Letiště v Manchesteru kvůli špatné viditelnosti zdrželo už v sobotu několik letů a radí pasažérům, aby se i dnes před cestou informovali, zda jejich spoj odlétá. Letiště v Birminghamu dnes provoz zastavilo dočasně, dokud se neuklidí dráhy. Na mezinárodním letišti Heathrow jsou v provozu obě dráhy, ale personál se připravuje na to, že z nich možná bude muset odstraňovat led.

Ve Walesu a na západě Anglie zůstalo kvůli silnému větru bez proudu asi 2500 zákazníků.

Video: Předpověď počasí pro Česko

Jaké bude počasí o víkendu? Čeká nás sníh i v nížinách? | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 39 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy