Sněhová bouře si v Nepálu vyžádala nejméně devět životů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 10. 2014 16:19
Mezi oběťmi bylo devět turistů z Polska, Izraele, Indie a Kanady. Sněhovou bouři a následnou lavinu vyvolal cyklón, jenž minulý týden zasáhl Indii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káthmándú - Lavina a sněhová bouře na severu Nepálu usmrtily devět turistů.

Záchranáři našli těla dvou Poláků, Izraelce a Nepálce, kteří se stali obětí sněhové bouře.

Nepálské úřady během středy bilanci obětí aktualizovaly na devět poté, co bylo nalezeno dalších pět obětí laviny, většinou Kanaďanů. Kromě toho si bouře vyžádala životy tří vesničanů.

Počasí v oblasti ovlivnil cyklón, jenž minulý týden zasáhl Indii a přinesl do nepálských hor déšť a sníh. Lavina se strhla v úterý.

Podle mluvčího nepálské armády záchranáři našli první čtyři oběti v horské soutěsce Thorong La v okrese Mustang, zhruba 160 kilometrů severozápadně od nepálské metropole Káthmándú.

Další těla podle místních úřadů zůstávají zavalena sněhem v sousedním okrese Manang. Vyproštění může trvat i několik dní. "Vrtulník našel těla čtyř Kanaďanů a jednoho Inda, kteří zahynuli v lavině. Mrtvých tak je devět," řekl policejní mluvčí agentuře AFP.

Zachráněno dosud bylo nejméně 14 zahraničních turistů a zraněné mohly díky zlepšenému počasí do nemocnice transportovat dva vojenské vrtulníky. Podle místních úřadů nelze říct, kolik turistů ve sněhu na stezkách kolem desáté nejvyšší hory světa uvízlo.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy