Švýcaři řekli ano dalšímu kroku do Evropské unie

Martin Novák Martin Novák
8. 2. 2009 17:06
Alpská republika formálně není členem Unie, ale v praxi se k ní přibližuje
Foto: Aktuálně.cz

Bern - Švýcaři rozhodli v referendu o tom, že jejich přibližování Evropské unii bude pokračovat.

Podle oficiálních výsledků skoro šedesát procent hlasujících souhlasilo s tím, aby se ve Švýcarsku mohli ucházet o práci občané dvou nejčerstvějších členů Evropské unie - Bulharska a Rumunska.

Výsledek je jednoznačnější, než se očekávalo. Jde proti vlně protekcionismu, která se v Evropě zvedla v souvislosti s ekonomickou krizí. Výsledek neovlivnilo ani páteční oznámení o nejvyšší míře nezaměstnanosti za poslední dva roky - ve Švýcarsku je v současnosti bez práce 3,3 procenta lidí.

Bern s Bruselem už má dávno dohodu o tom, že občané z prostoru EU mohou bez problémů pracovat ve Švýcarsku. To platí i pro tzv. nové členské země včetně České republiky.

Tímto billboardem vyzývá Švýcarská lidová strana voliče, aby v referendu řekli ne.
Tímto billboardem vyzývá Švýcarská lidová strana voliče, aby v referendu řekli ne. | Foto: Reuters

V případě Rumunska a Bulharska však odpůrci sehnali dost podpisů pod petici požadující k věci vypsat referendum. Varovali před tím, že Rumuni a Bulhaři vezmou Švýcarsko útokem a alpská země bude mít problémy se s tímto přílivem pracovníků vyrovnat.

Evropská komise varovala, že pokud výsledek hlasování bude záporný, automaticky přestane platit dohoda o zaměstnávání občanů všech členů EU.

A to by poškodilo švýcarskou ekonomiku. Čtvrtinu pracovní síly totiž v zemi představují cizinci.

K souhlasu tak lidi vyzývali nejen podnikatelé, ale také odbory. Pro byla i většina politických stran s výjimkou Švýcarské lidové strany (SVP).

Kůň čeká před budovou švýcarského parlamentu v Bernu.
Kůň čeká před budovou švýcarského parlamentu v Bernu. | Foto: Reuters

Ta již několik let usiluje o omezení imigrace do Švýcarska. Svůj odmítavý postoj vyjádřila billboardy, na kterých tři černí havrani vyzobávají mapu Švýcarska. Na jiném plakátu zase černá ovce ze švýcarského území vykopává ovci bílou.

"Bulharsko a Rumunsko by neměly být součástí společné otevřené Evropy. Nejsou na to ještě připraveny. Ekonomicky ani z hlediska bezpečnosti," prohlásil viceprezident strany Yvan Perrin.

SVP je nejsilnější politickou formací. V posledních volbách před dvěma lety získala devětadvacet procent hlasů a obsadila 62 z celkového počtu 200 křesel v parlamentu.

Ve Švýcarsku sice modré vlajky Unie nevisí a země nemá v Bruselu svého eurokomisaře, ale v mnoha směrech v EU vlastně už je.

Foto: Aktuálně.cz
 

Před třemi lety 55 procent lidí hlasovalo v referendu pro připojení se k Schengenu. Republika je zapojena do schengenského informačního systému (SIS), a může tak například nahlížet do registrů hledaných a nežádoucích osob v okolních zemích.

Ačkoliv stále existuje jako měna švýcarský frank, téměř všude lze platit i eurem. I mnoho bankomatů na požádání vydává eura.

Do Unie směřují dvě třetiny švýcarského exportu, naopak čtyři pětiny dovezeného zboží pochází z území  evropské sedmadvacítky.

Tento text je prvním dílem seriálu Aktuálně.cz o zemích, které se mohou stát dalšími  členy Evropské unie. V dalších dnech publikujeme články o Chorvatsku, Srbsku a Islandu.

 

Právě se děje

Další zprávy