Vláda Islandu řekla oficiálně: Chceme do Evropské unie

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2009 13:00
Reykjavík také chce přijmout euro jako svoji měnu
Nová islandská premiérka vede zemi k předčasným volbám.
Nová islandská premiérka vede zemi k předčasným volbám. | Foto: Reuters

Reykjavík - Evropská sedmadvacítka, která tvoří Unii, se možná brzy rozroste na třicítku.

Víceméně se počítá - dříve či později - s přistoupením Chorvatska a Srbska. Třetím novým členem se může stát Island. Splňuje totiž základní podmínku: o členství v EU stojí.

Kvůli finanční krizi, krachu islandských bank a střemhlavému pádu islandské měny se o možnosti vstoupit do Unie hovořilo na ostrově už od října.

Rychlý přijímací proces 

Nová vláda premiérky Jóhanny Sigurdardóttir nyní poprvé oficiálně a jasně řekla, že vstup do Unie a přijetí eura je jejím cílem.

Oznámila to na společné tiskové konferenci s ministrem financí Steingrimurem Sigfussonem. Eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn v rozhovoru pro list The Guardian řekl, že přístupové rozhovory by mohly být velmi rychlé a Island by mohl být do Unie přijat současně s Chorvatskem.

Brusel či Oslo?

Ministr financí Sigfusson ale přiznává, že druhou alternativou je vytvoření monetární unie s Norskem. To by znamenalo, že by Island jako měnu přijal norskou korunu.

Do problémů se dostala i největší islandská banka Kaupthing.
Do problémů se dostala i největší islandská banka Kaupthing. | Foto: Reuters

Norsko není členem Evropské unie a ani se jím nechystá být. Před lety se tak Norové rozhodli v referendu.

Island čekají 25. dubna předčasné parlamentní volby. Předchozí kabinet premiéra Geira Haardeho odstoupil kvůli dopadům finanční krize.

Na letošní rok Mezinárodní měnový fond Islandu předpověděl hospodářský pokles o 9,6 procenta a čtyřnásobný vzrůst nezaměstnanosti, která by měla dosáhnout 5,7 procenta.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy