Smrt uprchlíků na moři jsme nezavinili, brání se NATO

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 5. 2011 23:36
Podle Guardianu NATO nechalo zemřít hlady a žízní 61 uprchlíků, kteří žádali o pomoc
Do Itálie už připlulo asi 30 tisíc urpchlíků
Do Itálie už připlulo asi 30 tisíc urpchlíků | Foto: Reuters

Londýn - Vojenské jednotky Severoatlantické aliance údajně nechaly zemřít jedenašedesát afrických uprchlíků, kteří se snažili na malém člunu doplout na italský ostrov Lampedusa.

Podle britského deníku Guardian uprchlíkům na cestě z libyjského Tripolisu došlo na otevřeném moři palivo. Prostřednictvím satelitního telefonu tedy zavolali eritrejskému knězi Mosesovi Zeraiovi, jenž v Itálii řídí neziskovou organizaci starající se o uprchlíky z Afriky.

Zerai zalarmoval italskou pobřežní stráž a dostal ujištění, že se uprchlíkům dostane pomoci. Pak se satelitní telefon vybil a kněz s uprchlíky ztratil spojení.

Volání o pomoc údajně zaznamenali na hlídkové lodi i vojenské helikoptéře. Pomoc ale nepřišla.

Loď po šestnácti dnech na otevřeném moři zanesly proudy zpátky k pobřeží Libye. Přežilo pouhých jedenáct lidí. Zbylých 61 zemřelo hlady a žízní. Byly mezi nimi i ženy a děti.

"Každé ráno jsme vstali a našli nová těla. Nechali jsme je 24 hodin na palubě a pak pohřbili do moře. Poslední dny už jsme nebyli při smyslech. Všichni se buď modlily, nebo umírali," cituje deník Guardian jednoho z přeživších Abueho Kurka.

Jediné na co se Evropané zmohli, byly sušenky a voda

Krátce po telefonátu podle Kurka nad člun přelétla helikoptéra a shodila uprchlíkům sušenky a lahve s vodou. Tím pomoc Evropanů skončila. Posádka sice naznačovala, že připluje záchranná loď, ta ale nikdy nedorazila.

Mezinárodní právo přitom jasně nařizuje všem plavidlům, i těm vojenským, aby vyslyšela volání o pomoc. "Nemůžeme připustit, aby se ze Středozemního moře stal Divoký západ. Ten, kdo nepomůže, nemůže zůstat bez trestu," uvedla mluvčí italské organizace bojující za práva uprchlíků Laura Boldriniová.

29. nebo 30. března se prý člun dostal na dohled k jedné letadlové lodi, podle Guardianu se jednalo nejspíš o francouzskou loď Charles de Gaulle. Přeživší vypověděli, že z lodi odstartovaly dvě stíhačky a proletěly jim těsně nad hlavami. Ani poté se však pomoci nedočkali.

To není možné, tvrdí NATO

Podle vyjádření vedení Severoatlantické aliance, které zveřejnila britská BBC, to ale není možné. "V té době plula pod velením NATO jen italská letadlová loď Garibaldi. Ta se byla ale o sto námořních mil dál. Jakékoliv informace o tom, že by loď NATO spatřila a ignorovala člun v potížích, jsou mylné," stojí v prohlášení.

Severoatlantická aliance naopak připomněla, že už pomohla dvěma uprchlickým lodím v potížích a zachránila 500 lidí.
Od vypuknutí nepokojů na severu Afriky už do Itálie podle odhadů připlulo 30 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy