Mogadišo - Scénář akčního filmu z hollywoodské produkce připomínala noční operace, při níž příslušníci amerického námořnictva osvobodili z rukou somálských pirátů kapitána Richarda Phillipse.
Piráti jej drželi na svém člunu od středy a výměnou za jeho propuštění žádali dva miliony dolarů. Poblíž člunu hlídkoval americký torpédoborec USS Bainbridge, vybavený střelami s plochou dráhou letu.
Pro zásah se Američané rozhodli ve chvíli, kdy vyjednávání o osudu kapitána krachovalo. Somálci odmítli souhlasit s tím, že se nechají zajmout a postavit před soud.
Samopal u spánku
Z lodi američtí vojáci na dálku viděli, jak jeden z únosců přikládá Phillipsovi ke spánku samopal Kalašnikov. V tu chvíli se rozhodli jednat.
Ostřelovači z USS Bainbridge vypálili ze svých zbraní na tři piráty, stojící u zajatého kapitána. Ani jeden z nich neminul, všechny únosce kulka zasáhla do hlavy.
Hned na to se na palubu člunu dostalo z moře po lanech připravené speciální komando, které operaci ukončilo. Poslední čtvrtý pirát skončil po krátké přestřelce v zajetí a třiapadesátiletý kapitán byl převezen na americkou loď.
Tam se osprchoval, převlékl do čistého oblečení a prohlédli jej lékaři. Údajně byl v dobré náladě a telefonoval domů do Vermontu příbuzným.
Obama souhlasil
Souhlas k záchranné operaci vydal už předtím osobně americký prezident Barack Obama.
„Velitel zásahu viděl, jak únosci míří na kapitána a nabyl přesvědčení, že jeho život je bezprostředně ohrožen. Proto se rozhodl na piráty zaútočit. Musel se rozhodnout v několika vteřinách," sdělil admirál William Gortney z velitelství amerického námořnictva.
Operace se odehrála devatenáct minut po půlnoci místního času ve vzdálenosti dvaatřiceti kilometrů od somálského pobřeží.
Philips je kapitánem nákladní lodi Maersk Alabama, která plula do keňské Mombasy. Piráti se jí ve středu zmocnili, ale posádka přešla do protiútoku a vytlačila je zpět do člunu. Podařilo se jim ale zajmout a unést kapitána.
Piráti připraveni k odvetě
Piráti slibují, že se pomstí a ode dneška budou také zabíjet.
"Francouzi a Američané budou litovat, že začali se zabíjením. My nezabíjíme, jen bereme výkupné. Teď budeme dělat to samé každému, koho budeme považovat za Francouze či za Američana. Bude to o násilí. Pomstíme se," řekl pirát agentuře Reuters přes satelitní telefon.
Proč vyhrožují také Francouzům? Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek oznámil, že o víkendu speciální armádní komando osvobodilo z rukou pirátů jachtu s pěti francouzskými občany na palubě. Při operaci zahynul jeden rukojmí a dva únosci, tři piráty francouzští vojáci zajali.
Jachta Tanit plula na Zanzibar, když ji Somálci unesli. Hrozili popravou rukojmích, mezi nimiž bylo tříleté dítě.
"Vyjednávání nikam nevedla a loď se přibližovala k pobřeží," uvedl ministr obrany Hervé Morin, podle nějž pařížská vláda zastává politiku, že se francouzští občané nesmí dostat na pevninu jako rukojmí.
Za poslední měsíc se piráti zmocnili už šestnácti , což znamená dramatický nárůst oproti prvním dvěma měsícům letošního roku, kdy se jim podařilo unést jen dvě plavidla.
Opulentní vily a drahé automobily
Loni bylo u somálského a keňského pobřeží zaznamenáno přes sto pokusů o únos plavidel. Ve 39 případech piráti uspěli. Za výkupné si rozdělili už přes třicet milionů dolarů.
Na severovýchodě rozvráceného a zbídačeného Somálska si stavějí luxusní vily, jezdí v nových drahých automobilech, na hostinách servírují delikatesy z celého světa, elektřinu jim vyrábějí jejich vlastní generátory, uvedl loni zpravodaj agentury AP, který jako jeden z mála cizinců oblast navštívil.