Damašek - Syrští povstalci drží už jen malou část Aleppa, která je plná civilistů a je silně bombardována vládními silami.
V neděli to uvedla povstalecká skupina Džabhat aš-Šámíja, která má zastoupení v Turecku a na kterou se odvolává agentura Reuters.
Povstalci v Aleppu podle zástupce této skupiny nemají žádné informace o americko-ruských jednáních ohledně řešení situace ve městě. Bez zásahu zvenčí podle něj vše může skončit tragicky, protože rebelové čelí situaci, v níž si mohou vybrat jen mezi smrtí a zajetím.
Agentura AFP informuje o intenzivním bombardování povstaleckých čtvrtí, z nichž během noci uprchlo více než 10 000 civilistů. Povstalci podle ní ztratili 85 procent území, které ovládali ve východní části města.
V obklíčeném zbytku území chybí vše, zejména potraviny, tvrdí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své pozorovatele na místě.
Islamisté útočí na Palmýru
Koncentraci vládních sil na dobytí Aleppa, což by podle analytiků mohlo vést ke zvratu v celé občanské válce, využívají bojovníci radikálního hnutí Islámský stát (IS) k opětovným útokům na Palmýru, kterou vládní síly osvobodily před devíti měsíci.
Intenzivní ruské nálety v noci vytlačily ozbrojence z pozic obsazených během soboty, dnes ale IS přes spřízněnou agenturu Amak sdělil, že se jeho bojovníci zmocnili hradu nad tímto starobylým městem.
Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si podle odhadů vyžádaly už přes 300 000 obětí.