Islamisté zaskočili Asada a ovládli většinu syrské Palmýry. Rusové je vytlačili pomocí náletů

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2016 9:15
Radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) v sobotu ovládli většinu historického syrského města Palmýra, kam předtím armáda vyslala posily. Bojovníkům IS se podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády. Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že syrská armáda s podporou ruských náletů přes noc odrazila všechny útoky islámských radikálů. Boje se podle ruských zdrojů momentálně odehrávají asi deset kilometrů jižně od Palmýry.
Palmýra. Ilustrační foto.
Palmýra. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda za pomoci ruského letectva v noci na neděli odrazila útoky, které proti historickému městu Palmýra vedli teroristé z radikální organizace Islámský stát (IS). Oznámilo ruské ministerstvo obrany.

"Útočníci využívali auta naplněná trhavinami a řízená sebevražednými atentátníky, obrněnou techniku i raketomety," uvedlo ministerstvo.

Ruské letouny podle něj během noci podnikly 64 náletů a zničily 11 tanků a bojových vozidel pěchoty, 31 aut s velkorážnými kulomety a více než 300 ozbrojenců.

Boje se podle ruských zdrojů momentálně odehrávají asi deset kilometrů jižně od Palmýry. K odražení útoků teroristů poskytlo velení syrské armády posily z provincie Homs.

Rovněž exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své pozorovatele na místě uvádí, že prudké nálety ruských letadel donutily bojovníky IS, aby se stáhli na okraj Palmýry, kterou se v sobotu pokoušeli dobýt.

Radikálové v sobotu ovládli většinu města, když se bojovníkům IS podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády a ovládnout strategicky důležité kopce okolo města. Radikálové nejprve získali severozápadní část města, pak se boje přesunuly směrem k centru.

Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.

 

Právě se děje

Další zprávy