Istanbul - Snoubence předal oba své mobily a rozloučil se s tím, že bude brzy zpět. Pak saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží prošel branou konzulátu své rodné země v Istanbulu a zavřely se za ním dveře budovy.
Jeho nastávající Hatice Cengizová ho namísto rychlého shledání neviděla ani za půl hodiny, ani za hodinu, ani do konce dne. Neviděla ho doteď. Chášukdží je nezvěstný od úterý 2. října od jedné hodiny odpoledne. Přesně od chvíle, kdy vstoupil na saúdskoarabský konzulát.
Svatbu s tureckou snoubenkou měl mít příští týden. Místo toho jí ale policie připravuje na to, že bude spíše pohřeb. "Nejsme si jisti, jak se to stalo, ale víme, že neopustil konzulát živý," citují turecká média zdroj z bezpečnostních složek.
Džamál Chášukdží byl v Saúdské Arábii známým člověkem. V minulosti byl zadobře s královskou rodinou, kromě jiného patřil k nemnoha novinářům, kteří dělali rozhovor s bývalým vůdcem al-Káidy Usámou bin Ládinem.
Loni Chášukdží odešel do exilu ve Spojených státech, protože se obával zatčení. Kritizoval korunního prince Muhameda bin Salmána za to, že své reformy - například udělení práva řídit automobil ženám - doprovází tvrdým pronásledováním a zavíráním všech, kteří jeho politiku kritizují.
Usadil se ve Virginii. Psal články pro list Washington Post a patřil k nejznámějším Saúdům ve světě.
Co se s devětapadesátiletým novinářem dělo od chvíle, kdy překročil práh konzulátu? Odpověď zatím není jasná.
Turci mají podezření, že uvnitř na něj čekala patnáctičlenná skupina lidí, která speciálně přiletěla za saúdské metropole Rijádu do Istanbulu. V době novinářovy návštěvy byli v budově a ještě týž den večer z Turecka odletěli.
Policie má kamerový záznam dvou aut SUV, která vyjížděla z konzulátu nedlouho poté, co tam Chášukdží přišel. Oba vozy mají diplomatické značky, takže je policie nemohla a nemůže prohledat. Jedno z aut mělo tmavá skla.
Saúdové popírají, že by se stalo v prostorách konzulátu cokoliv násilného. Chášukdží podle nich zhruba za hodinu odešel. Žádný záznam kamery ale toto tvrzení nepodporuje.
Odpovědnost za smrt svého kritika osobně odmítl princ Salmán v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Dokonce navrhl turecké straně, aby dům prohledala. Diplomaté už pozvali dovnitř štáb agentury Reuters.
Video: Turci se domnívají, že novináře Chášukdžího zabili na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu
Turecká média spekulují o tom, že muži z Rijádu přiletěli s úkolem opozičního komentátora zlikvidovat. Že ten den na konzulát přijde, diplomaté věděli, protože byl ohlášen. Nejspíše nečekal, že by se mu cokoliv mohlo stát, jelikož dříve byl několikrát na saúdskoarabském velvyslanectví ve Washingtonu.
Chášukdží sympatizoval s některými reformami prince Salmána. Žádal ale, aby království učinilo pokrok také ve svobodě slova a názorů. Salmán, který je skutečným vládcem země, ačkoliv oficiálně je králem jeho otec, naopak v posledních měsících nechal zavřít mnoho lidí za jejich komentáře na sociálních sítích.
Ale usmrtit někoho z kritiků, to je i na Saúdskou Arábii mimořádná událost. I když země patří mezi ty, kde se ve světě nejvíce popravuje - obvykle za vraždy nebo obchod s drogami. V lednu 2016 Rijád šokoval svět popravou šíitského duchovního Nimra Bákira al-Nimra. Byl obviněn a odsouzen za terorismus.
V květnu řekl nyní nezvěstný Chášukdží deníku Wall Street Journal: "Kdykoliv slyším, že další z mých přátel byl zatčen nebo má zákaz vycestovat, jsem rád, že jsem tady v Americe."
Novinářova snoubenka nyní stále čeká na oficiální potvrzení jeho smrti. "Nemohu uvěřit tomu, že byl zabit," napsala Hatice Cengizová na Twitteru.
جمال لم يقتل ولا اصدق أنه قد قتل ...! #جمال_الخاشقجي #اختطاف_جمال_خاشقجي pic.twitter.com/5SHyIEqqiT
— Hatice Cengiz / خديجة (@mercan_resifi) October 6, 2018