Opozičního novináře zabili na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, tvrdí Turci

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2018 13:42
Rijád trvá na tom, že saúdský opoziční novinář Džamál Chášukdží, který ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána, konzulát opustil.
Turci se domnívají, že saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího zabili na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu. Saúdové tvrdí, že to není pravda. | Video: Reuters

Ankara - Turecká policie se domnívá, že saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, který se pohřešuje od úterní návštěvy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, na zastupitelském úřadu zabili.

S odvoláním na zdroj blízký turecké vládě o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. Podle druhého muže turecké vládnoucí strany AKP mají úřady o případu konkrétní informace a kauza neskončí nevyšetřena. Rijád trvá na tom, že Chášukdží konzulát opustil.

"Policie se na základě prvotního vyhodnocení domnívá, že byl novinář na konzulátu zabit skupinou, která do Istanbulu zvlášť kvůli tomu přijela a vrátila se do vlasti týž den," uvedl zdroj agentury AFP.

Podle zdroje agentury AP, který rovněž hovoří o "předem naplánované vraždě" Chášukdžího, bylo tělo novináře z konzulátu ihned po činu odvezeno. Zdroje Reuters hovoří o tom, že cílem vraždy bylo odstranění prominentního kritika saúdskoarabské vládní elity.

Místopředseda AKP Yasin Aktay televizi CNN Türk řekl, že novinář neopustil ambasádu "normálním způsobem" a že úřady již mají konkrétní informace.

Turecká policie už dříve uvedla, že skupina občanů Saúdské Arábie do budovy konzulátu své země v Istanbulu vstoupila v době, kdy se v ní nacházel i Chášukdží, který si tam chtěl vyřídit doklady potřebné k uzavření sňatku. Opoziční novinář podle turecké policie nikdy sám zastupitelský úřad neopustil.

Skupina patnácti Saúdských Arabů, mezi nimiž byly i "úřední osoby", do Istanbulu přiletěla dvěma letadly v úterý a týž den se vrátila do vlasti, uvedla policie podle turecké státní agentury Anadolu.

Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová v reakci na zprávy o novinářově smrti na Twitteru napsala, že nevěří, že byl zabit.

Svého času populární televizní komentátor Chášukdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály i novináře. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem jeho kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.

Saúdská Arábie trvá na tom, že Chášukdží budovu opustil. Korunní princ Muhammad bin Salmán v sobotu řekl, že umožní Turecku konzulát v Istanbulu prohledat. "Nemáme co skrývat," prohlásil.

Nálet koalice vedené Saúdskou Arábií zasáhl na tržišti na severu Jemenu autobus plný dětí. Zemřelo jich na čtyři desítky. Oblast ovládají povstalci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy