reklama
 
 

Slovinské volby těsně vyhrála nová levicová strana

5. 12. 2011 7:20
Jeji předseda ale bude mít podle alanytiků problémy se sestavením koalice

Lublaň/Záhřeb - V předčasných parlamentních volbách ve Slovinsku zřejmě těsně zvítězila nová středo-levicová strana Pozitivní Slovinsko starosty Lublaně Zorana Jankoviče. Ta po sečtení všech hlasů získala 28,5 procenta hlasů a 28 poslanců.

Předvolební průzkumy přitom předpovídaly poměrně jasné vítězství nyní opoziční Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši, která získala 26,2 procenta.

Dosud vládnoucí sociální demokraté skončili až třetí, když získali necelých 11 procent hlasů.

Sestavení koalice ale bude pro Jankoviče obtížné, jelikož nehodlá vládnout s druhým v pořadí. "Mohu spolupracovat s kýmkoliv kromě Janeze Janši," prohlásil už v neděli.

"Jankovič bude muset nabídnout koaliční partnerství prakticky všem malým stranám v parlamentu a rozdíly jsou velké," předpovídá politická komentátorka slovinského deníku Delo Tanja Staričová.

Vláda padla kvůli důchodům

Slovinci šli k předčasným volbám poprvé v novodobé historii své země. Důvodem k tomu byl zářijový pád vlády levicového premiéra Boruta Pahora, která nepřežila hlasování o důvěře kvůli kontroverznímu návrhu důchodové reformy.

Pahorova vláda se dostala do těžké krize poté, co červnové referendum podle očekávání výraznou většinou zamítlo vládní návrh penzijní reformy, který by mimo jiné zvyšoval důchodový věk. Podle ekonomických odborníků je ale reforma nezbytná pro zajištění rozpočtové stability Slovinska a její neuskutečnění by mohlo vést k dramatickému zadlužení země.

Voliči Pahorovu vládu také potrestali za zvyšující se nezaměstnanost. Stala se tak další obětí současné krize eurozóny.

Slovinsko svého času platilo za vzor pro ekonomickou transformaci po pádu komunismu. V roce 2007 jako první z postkomunistických členů Evropské unie přijalo euro. Nicméně jeho hospodářství, které je závislé na exportu, se předloni propadlo o osm procent a pro letošní rok mu návrat recese hrozí znovu.

autoři: Zahraničí, ČTK | 5. 12. 2011 7:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama