Slovinci volí parlament. Favorit Janša si vzal příklad z Orbána a boduje protiimigrační politikou

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2018 14:30
Migrační politika je ve Slovinsku citlivé téma. Mluví se o další vlně uprchlíků "novou balkánskou cestu", která by znovu vedla přes Slovinsko.
Žena prochází kolem billboardů Slovinské demokratické strany (SDS).
Žena prochází kolem billboardů Slovinské demokratické strany (SDS). | Foto: Reuters

Lublaň - Slovinci v neděli rozhodují v předčasných volbách o novém složení parlamentu. Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno, uzavřou se o sedmé večer. Příležitost hlasovat má přibližně 1,7 milionu oprávněných voličů. První neoficiální výsledky se čekají ještě dnes večer.

Zájem o hlasování je podle agentury AFP mírně vyšší než při předchozích volbách: hodinu před polednem odhlasovalo 17,3 procenta voličů, před čtyřmi lety to bylo 15,4 procenta.

Podle průzkumů by volby měla vyhrát Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši (59), který se v předvolební kampani vsadila na protiimigrační politiku. SDS by mohla podle některých průzkumů získat až 25 procent hlasů, Janša nicméně nemá návrat k moci jistý. Ani předpokládaný volební zisk neumožní jeho straně, aby vládu sestavila sama. Se získáním partnerů do koalice ale může mít podle médií potíž.

Migrační politika je ve Slovinsku citlivým tématem zejména nyní, kdy se mluví o možné nové migrační vlně přes "novou balkánskou cestu", která by opět vedla přes Slovinsko. Důraznějším upozorňováním na migrační politiku zaujal Janša voliče natolik, že odsunul na předpokládanou druhou příčku dosud neparlamentní stranu Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ). Otázkou ovšem je, zda se k Šarecovi nakonec nepřikloní zhruba dvacet procent dosud nerozhodnutých voličů.

Bývalý komik, novinář a posléze kandidát na prezidenta Šarec koalici s Janšou vylučuje. "Rozséváním strachu (z migrantů) a zapojením premiéra sousední země (Viktora Orbána) do naší kampaně překročil veškeré meze. Ani já, ani lidé z mé kandidátky se do takové konstelace zapojit nemohou," řekl agentuře AFP.

Janša už byl předsedou vlády dvakrát (2004-2008 a 2012-2013), je ve všech průzkumech první. Je ovšem považován za kontroverzního politika zatíženého několika skandály a soudními kauzami a experti soudí, že nemá velký "koaliční potenciál". Z dosovadních parlamentních stran je zatím odhodláno spojit se s ním jen Nové Slovinsko - křesťanští demokraté (NSi).

Sám Janša si ale věří. "Telefony začnou zvonit, jakmile oznámí výsledky," prohlásil v televizní debatě a ujistil, že je ochoten po volbách jednat se všemi stranami.

Do osmých parlamentních voleb od nabytí samostatnosti Slovinska v roce 1991 se přihlásilo 25 stran, o 90 poslaneckých míst se uchází na na 1600 kandidátů.

 

Právě se děje

Další zprávy