První schůze poslanců se podle ústavy musí uskutečnit do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb. Po skončení jednání parlamentu dosluhující vláda Petera Pellegriniho předá demisi prezidentce Zuzaně Čaputové, která v sobotu jmenuje nový kabinet premiéra Igora Matoviče.
Při skládání slibu poslanec podle jednacího řádu sněmovny položí ruku na ústavu, pak podá ruku úřadujícímu šéfovi parlamentu a složení slibu potvrdí podpisem. Přímo do jednacího sálu kancelář parlamentu instalovala stojan s prostředkem na dezinfekci rukou. Mandát si nepřevzal bývalý prezident a šéf jedné ze stran nové koalice Andrej Kiska. Exprezident již dříve v tomto týdnu ohlásil, že se mandátu vzdá. Zdůvodnil to potížemi se srdcem.
Křesla ve 150členné sněmovně si rozdělilo šest stran a hnutí. Čtyři z nich se dohodly na vytvoření vládní koalice, která má v parlamentu 95 křesel. Tato výrazná většina koalici umožní bez pomoci opozice prosadit také změny ústavy.
Nastupující premiér Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) přesvědčivě vyhrálo volby se ziskem 25 procent hlasů, chce změnou ústavy dosáhnout například zavedení plošných prověrek soudců. Slovenské soudnictví od minulého týdne čelí největší korupční kauze v novodobých dějinách země; policie po raziích obvinila 13 soudců z korupce a z dalších trestných činů.
Nová koalice obstála v prvním důležitém hlasování sněmovny. Do jejího čela poslanci v tajné volbě zvolili předsedu populistického hnutí Jsme rodina Borise Kollára. Proti jeho zvolení předsedou Národní rady se předem postavil expremiér a šéf sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, který v rozpravě zmínil také společnou fotografií Kollára s členy slovenského podsvětí.
O někdejších kontaktech Kollára na přední členy bratislavského podsvětí informoval slovenský tisk již po jeho vstupu do politiky v roce 2016. Do médií tehdy unikly také kopie dokumentů kontrarozvědky z roku 1990, že se Kollár podílel na dovozu asi šesti kilogramů heroinu do tehdejšího Československa. Kollár, který vlastní lyžařské středisko na středním Slovensku a také třetí nejposlouchanější rozhlasovou stanici v zemi, nařčení z obchodování s drogami popřel. Hájil se také tím, že jednoho mezitím zavražděného člena slovenské mafie znal od dětství a že se nikdy nepodílel na nelegálních aktivitách.
V opozici po volbách skončila nejen krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, ale také Směr-SD, jejichž místopředsedou je Pellegrini. Směr-SD expremiéra Fica byl u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.