Slovenští poslanci omezili svoji imunitu

ČTK
16. 3. 2006 17:37
Bratislava - Slovenští poslanci se už nebudou moci odvolávat na svou imunitu, pokud se v opilosti dopustí dopravního přestupku.

V novele zákona o přestupcích to dnes schválil slovenský parlament, který zároveň novelizoval i příslušné části ústavy.

Na imunitu se od tohoto týdne nemohou zákonodárci spoléhat ani při ostatních přestupcích, protože policejní prezident Anton Kulich zrušil nařízení, které neumožňovalo je za ně stíhat.

Za přestupek pokuta

Za přestupek, který zákonodárce způsobí pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, dostane od 1. května pokutu stejně jako kterýkoli řadový občan. Předkladatelé novely tuto změnu odůvodnili tím, že jednání pod vlivem alkoholu nebo drogy bezprostředně ohrožují život nebo zdraví jiných lidí.

O omezení imunity mluví slovenští poslanci již několik let. Když ji však v loňském roce navrhoval ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, jeho návrh nenašel dostatečnou podporu.

Problémem poslanců alkohol

Pro menší úpravu imunity se poslanci rozhodli poté, co v loňském roce havaroval opilý poslanec za Lidovou stranu-Hnutí za demokratické Slovensko Ján Cuper. Po nehodě ho tehdy natočily slovenské televizní stanice.

Poslanec tvrdil, že alkohol před jízdou nepil. Policisté mu ale naměřili dvě promile alkoholu v krvi, což odpovídá více než litru vína. Po nehodě mu odebrali řidičský průkaz, ale právě kvůli poslanecké imunitě mu ho museli posléze vrátit.

Problémy s alkoholem za volantem se v minulých letech nevyhnuly ani českým zákonodárcům. V květnu 2003 tehdy nezávislý poslanec za US-DEU Svatopluk Karásek řídil v Praze auto pod vlivem alkoholu. Karásek nevyužil poslanecké imunity a pražský magistrát jej potrestal pokutou 10.000 korun a ročním zákazem řízení automobilu.

S alkoholem za volantem měl zřejmě problémy i poslanec KDU-ČSL Pavel Plánička, když havaroval v Praze v únoru 2002. Ten se odmítl podrobit dechové zkoušce a odvolal se na poslaneckou imunitu.

Asi nejznámější je případ tehdejšího senátora ČSSD Jana Kavana, který v lednu 1998 způsobil v Mostecké ulici v Praze dopravní nehodu, při níž kromě svého auta poškodil i další zaparkované vozy a způsobil škodu za 90.000 korun. Kavan odmítl dechovou zkoušku a odběr krve. Připustil však, že vypil určité množství alkoholu. Senátní mandátový a imunitní výbor mu uložil pokutu 15.000 korun.

A co čeští poslanci?

Snahy o omezení imunity českých zákonodárců se v posledních letech objevily vícekrát. Současná právní úprava poslanecké i senátorské imunity v ČR totiž překračuje obvyklé zvyklosti především v tom, že v případě nesouhlasu parlamentu s vydáním zákonodárce je jeho trestní stíhání navždy vyloučeno.

V případě přestupkové imunity mají poslanci a senátoři možnost si vybrat, zda jejich případ budou řešit parlamentní imunitní výbory, nebo zda zaplatí jako jiní občané třeba pokutu za rychlou jízdu.

O zbavení imunity většinou žádají policejní orgány a častým důvodem je právě dopravní nehoda. Veškeré snahy o úpravu imunity však dosud ztroskotaly. Kromě neochoty poslanců zbavovat se dobrovolně svých privilegií hraje důležitou úlohu i fakt, že princip imunity je součástí Ústavy ČR, a každá změna tak znamená zásah do tohoto základního textu právního řádu.

 

Právě se děje

Další zprávy