Agenti na Slovensku provokují s úspěchem

Tomáš Fránek
10. 3. 2006 0:01
Bratislava - Celník, prokurátor, advokátka. To jsou poslední úlovky slovenské policie v boji s korupcí. Institut agenta provokatéra se osvědčil.

Policisté všechny tři  zadrželi při tom, když dávali nebo přijímali úplatek.

Advokátka od muže ve vazbě převzala osmdesát tisíc slovenských korun a slíbila, že zařídí jeho propuštění. Polovinu z této částky dala příslušnému prokurátorovi; oběma nyní hrozí  trest v rozmezí od jednoho do osmi roků

A takových případů odhalených úplatků se na Slovensku za poslední dobu objevilo několik.

V policejních sítích skončili také lékaři, kteří brali úplatky za operace, nebo soudce z okresního soudu v Čadci. Ten žádal úplatek za urychlené přiznání vlastnictví v jednom občanskoprávním sporu, policie ho zadržela při přebírání padesáti tisíc slovenských korun.

Agenti se osvědčili

Části případu odhalené korupce je společná jedna věc - podařilo se je odhalit za pomoci agentů provokatérů.

Tedy lidí, kteří se souhlasem soudce a pod dohledem policie nabízejí úplatky veřejným činitelům.

Tato možnost se slovenským kriminalistům nabízí od roku 2003. 

Agentem provokatérem může být podle slovenských zákonů policista, ale také civil, kterého touto prací pověří ministerstvo vnitra. "Agent neprovokuje trestnou činnost tam, kde není, ale odhaluje tam, kde je," uvedl bývalý slovenský ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který institut agenta provokatéra prosadil.

S policií tak například v minulém roce spolupracoval podnikatel, od kterého si vyžádal jeden a půl milionu korun bývalý šéf Krajského pozemkového úřadu v Trnavě.

Toho soud zatím nepravomocně poslal na sedm let do vězení.

Celkem byl agent provokatér za posledních dvanáct měsíců nasazen ve více než třiceti případech, v sedmdesáti pěti procentech úspěšně.

Pod dohledem policie předal v pondělí dva miliony slovenských korun třiatřicetiletému muži také bývalý místopředseda slovenské vlády a šéf strany Aliance nového občana Pavol Rusko. Muž za úplatek sliboval Ruskovi pomoc při zahlazování jeho údajných prohřešků.

Lidé s korupcí více bojují

Policisté potvrdili, že čím víc přibývá případů odhalené korupce, tím jsou lidé ochotnější spolupracovat.

"Zveřejnění některých případů vedlo k tomu, že lidé jsou ochotnější a už se nebojí s policií spolupracovat," uvedl mluvčí slovenské policie Martin Korch.

Větší ochotu Slováků aktivně bojovat s korupcí potvrzují také zástupci Transparency International. Podle šetření této organizace vidí pozitivní vývoj především ve školství a u policie, negativní je ale stále vnímání korupce ve zdravotnictví, u soudů a také v politice.

Foto: Aktuálně.cz

Právě korupci ve vrcholné politice se zatím odhalovat nedaří.

Policie tak nyní přerušila trestní stíhání v kauze kupování poslaneckých hlasů v souvislosti s poslankyní Ivetou Henzélyovou. Ta v nahrávce, kterou minulý rok pořídil její bývalý stranický šéf Rusko, uvedla, že za hlasování s vládní koalicí před zářijovou schůzí parlamentu dostala nabídku na opravu domu.

Policie sice nyní potvrdila, že šlo o trestný čin, nezjistila však konkrétního pachatele, který měl úplatek poslankyni nabízet.

Policie ještě vyšetřuje druhou nahrávku s poslancem Jozefem Elsnerem, který před Ruskem také mluvil o korupci.

Bez trestu je zatím taky první případ slovenského politika, který kvůli korupci stanul před soudem. Gabriela Karlina sice okresní soud v Banské Bystrici odsoudil loni v květnu za přijetí půlmilionového úplatku na 12 měsíců vězení a k pokutě 100 tisíc korun. Senát odvolacího soudu pro procesní chyby rozsudek zrušil a vrátil k novému řízení.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy