Ptačí chřipka asi dorazila na Slovensko

Redakce Zah, ČTK
21. 2. 2006 12:20
Bratislava - Slovenští veterináři mají podezření na dva případy ptačí chřipky. Zatím není jasné, zda jde o nebezpečný virus H5N1. Uvnitř: VIDEO a AUDIO

Na výskyt viru ptačí chřipky poukázaly předběžné testy uhynulého morčáka bílého a sokola stěhovavého z jihozápadu země.

Testy zatím určily virus H5. "Výskyt podkmenu N1, který může být nebezpečný i pro člověka, mají potvrdit nebo vyvrátit další testy do pátečního poledne," uvedl ráno ministr zemědělství Zsolt Simon.

V případě sokola podle něj jde o první podezření na ptačí chřipku u dravce v Evropě.

Vzhledem k tomu, že nebyli postiženi ptáci z průmyslových chovů, podle ministra není důvod k očkování lidí nebo hromadné likvidaci ptactva v okolí nálezů. "Bratislavu považujeme za bezpečnou," uvedl ke skutečnosti, že jeden z nálezů se našel na kraji hlavního města.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vídeň i Budapešť varovány

Podezření oznámil Státní veterinární ústav ve slovenském Zvolenu. Morčák s podezřením na ptačí chřipku byl nalezen v areálu rafinerie Slovnaft v Bratislavě. Sokola lidé nalezli v lužních lesích u Dunaje v okrese Dunajská Streda.

Obě lokality se nalézají v bezprostřední blízkosti hranic s Rakouskem, respektive s Maďarskem. Tamní úřady se o podezření na ptačí chřipku na Slovensku podle Simona dozvěděly v noci na dnešek prostřednictvím hlášení, které Slovensko odeslalo do Bruselu.

"Obě sousední země už ale výskyt ptačí chřipky nahlásily dříve. Právě proto bylo jen otázkou času, kdy bude virus objeven i na Slovensku," uvedl Simon.

Veterináři už zavedli v okolí nálezů zpřísněná bezpečnostní opatření pro chovatele ptáků. V okruhu tří kilometrů úřady zakázaly například přemísťování drůbeže nebo lov ptactva.

Ptačí chřipka se šíří Evropou

Minulý týden byl virus ptačí chřipky potvrzen kromě Rakouska také v Německu.#reklama

V reakci na šířící se výskyt viru zpřísnila Praha opatření proti nákaze a zakázala volný pohyb drůbeže ve venkovních výbězích. Lhůta na splnění tohoto požadavku vyprší koncem února.

Ze závěrů Ústřední nákazové komise vyplývá, že již od března by pak měl začít platit zákaz výstav a trhů drůbeže a ptáků. Výjimky z obou omezení může udělit pouze krajská veterinární správa.

 

Právě se děje

Další zprávy