Slovenský soud poslal do vazby podnikatele Kočnera kvůli kauze směnek. O jeho aktivitách psal Kuciak

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2018 17:17
Exministr hospodářství a bývalý generální ředitel televize Markíza Pavol Rusko, který je v kauze také obviněný, do vazby nepůjde.
Podnikatel Marian Kočner.
Podnikatel Marian Kočner. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský Nejvyšší soud ve čtvrtek uvalil vazbu na podnikatele Mariana Kočnera, kterého policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem minulý týden obvinila z falšování směnek. Ruska do vazby soud neposlal.

Nejvyšší soud tak částečně vyhověl stížnosti prokurátora, jehož návrh na vazbu pro Kočnera i Ruska odmítl minulý víkend soud první instance.

Případ se týká podezření z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy korun). Proplacení některých směnek požaduje jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Podle prokurátora případ nemá obdoby v historii české a slovenské kriminalistiky.

Směnky údajně ještě v roce 2000 podepsal tehdejší statutární zástupce Markízy a její spolumajitel Pavol Rusko, který se stal dlužníkem a Markíza ručitelem. Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy.

Kočnerova firma začala proplacení směnek vymáhat a letos v dubnu uspěla u jednoho z bratislavských okresních soudů s návrhem, aby nařídil Ruskovi a Markíze uhradit podnikatelově firmě na základě jedné ze zmiňovaných směnek přibližně 8,3 milionu eur (214 milionů korun). Okresnímu soudu stačilo Ruskovo prohlášení, že směnky podepsal.

Markíza tvrdila, že Rusko a Kočner postupují ohledně směnek ve shodě a že podle znaleckého posudku, který si televize nechala vypracovat, se Rusko podepisoval v minulosti jinak než na vystavených směnkách. Povinnost proplatit směnky by patrně zůstala pouze na Markíze, protože Rusko je nemajetný.

Markíza ohlásila vůči rozhodnutí soudu odvolání a podala trestní oznámení. Po zahájení vyšetřování soud podle slovenských medií vydal originály směnek Kočnerovi, který je odmítl poskytnout prokuratuře.

Kočner je na Slovensku známý z několika kauz. Do povědomí veřejnosti se dostal již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí Markízy pomocí pracovníků bezpečnostní služby.

Po dosud nevyšetřené únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zase vyšlo najevo, že podnikatel reportérovi v telefonickém rozhovoru loni řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. Kuciak ve svých článcích psal právě i o Kočnerovi. List Sme zase v květnu napsal, že Kočner sbírá důvěrné informace o jednom z jeho reportérů, který kvůli tomu podal trestní oznámení. Kočner také čelí vyšetřování v souvislosti s ekonomickými trestnými činy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 20 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 45 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy