Slovenský soud poslal do vazby podnikatele Kočnera kvůli kauze směnek. O jeho aktivitách psal Kuciak

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2018 17:17
Exministr hospodářství a bývalý generální ředitel televize Markíza Pavol Rusko, který je v kauze také obviněný, do vazby nepůjde.
Podnikatel Marian Kočner.
Podnikatel Marian Kočner. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský Nejvyšší soud ve čtvrtek uvalil vazbu na podnikatele Mariana Kočnera, kterého policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem minulý týden obvinila z falšování směnek. Ruska do vazby soud neposlal.

Nejvyšší soud tak částečně vyhověl stížnosti prokurátora, jehož návrh na vazbu pro Kočnera i Ruska odmítl minulý víkend soud první instance.

Případ se týká podezření z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy korun). Proplacení některých směnek požaduje jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Podle prokurátora případ nemá obdoby v historii české a slovenské kriminalistiky.

Směnky údajně ještě v roce 2000 podepsal tehdejší statutární zástupce Markízy a její spolumajitel Pavol Rusko, který se stal dlužníkem a Markíza ručitelem. Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy.

Kočnerova firma začala proplacení směnek vymáhat a letos v dubnu uspěla u jednoho z bratislavských okresních soudů s návrhem, aby nařídil Ruskovi a Markíze uhradit podnikatelově firmě na základě jedné ze zmiňovaných směnek přibližně 8,3 milionu eur (214 milionů korun). Okresnímu soudu stačilo Ruskovo prohlášení, že směnky podepsal.

Markíza tvrdila, že Rusko a Kočner postupují ohledně směnek ve shodě a že podle znaleckého posudku, který si televize nechala vypracovat, se Rusko podepisoval v minulosti jinak než na vystavených směnkách. Povinnost proplatit směnky by patrně zůstala pouze na Markíze, protože Rusko je nemajetný.

Markíza ohlásila vůči rozhodnutí soudu odvolání a podala trestní oznámení. Po zahájení vyšetřování soud podle slovenských medií vydal originály směnek Kočnerovi, který je odmítl poskytnout prokuratuře.

Kočner je na Slovensku známý z několika kauz. Do povědomí veřejnosti se dostal již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí Markízy pomocí pracovníků bezpečnostní služby.

Po dosud nevyšetřené únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zase vyšlo najevo, že podnikatel reportérovi v telefonickém rozhovoru loni řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. Kuciak ve svých článcích psal právě i o Kočnerovi. List Sme zase v květnu napsal, že Kočner sbírá důvěrné informace o jednom z jeho reportérů, který kvůli tomu podal trestní oznámení. Kočner také čelí vyšetřování v souvislosti s ekonomickými trestnými činy.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy