reklama
 
 

Slovenský soud poslal do vazby podnikatele Kočnera kvůli kauze směnek. O jeho aktivitách psal Kuciak

Aktualizováno 28. 6. 2018 17:17
Exministr hospodářství a bývalý generální ředitel televize Markíza Pavol Rusko, který je v kauze také obviněný, do vazby nepůjde.

Bratislava - Slovenský Nejvyšší soud ve čtvrtek uvalil vazbu na podnikatele Mariana Kočnera, kterého policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem minulý týden obvinila z falšování směnek. Ruska do vazby soud neposlal.

Nejvyšší soud tak částečně vyhověl stížnosti prokurátora, jehož návrh na vazbu pro Kočnera i Ruska odmítl minulý víkend soud první instance.

Případ se týká podezření z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy korun). Proplacení některých směnek požaduje jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh. Podle prokurátora případ nemá obdoby v historii české a slovenské kriminalistiky.

Směnky údajně ještě v roce 2000 podepsal tehdejší statutární zástupce Markízy a její spolumajitel Pavol Rusko, který se stal dlužníkem a Markíza ručitelem. Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy.

Kočnerova firma začala proplacení směnek vymáhat a letos v dubnu uspěla u jednoho z bratislavských okresních soudů s návrhem, aby nařídil Ruskovi a Markíze uhradit podnikatelově firmě na základě jedné ze zmiňovaných směnek přibližně 8,3 milionu eur (214 milionů korun). Okresnímu soudu stačilo Ruskovo prohlášení, že směnky podepsal.

Markíza tvrdila, že Rusko a Kočner postupují ohledně směnek ve shodě a že podle znaleckého posudku, který si televize nechala vypracovat, se Rusko podepisoval v minulosti jinak než na vystavených směnkách. Povinnost proplatit směnky by patrně zůstala pouze na Markíze, protože Rusko je nemajetný.

Markíza ohlásila vůči rozhodnutí soudu odvolání a podala trestní oznámení. Po zahájení vyšetřování soud podle slovenských medií vydal originály směnek Kočnerovi, který je odmítl poskytnout prokuratuře.

Kočner je na Slovensku známý z několika kauz. Do povědomí veřejnosti se dostal již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí Markízy pomocí pracovníků bezpečnostní služby.

Po dosud nevyšetřené únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zase vyšlo najevo, že podnikatel reportérovi v telefonickém rozhovoru loni řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. Kuciak ve svých článcích psal právě i o Kočnerovi. List Sme zase v květnu napsal, že Kočner sbírá důvěrné informace o jednom z jeho reportérů, který kvůli tomu podal trestní oznámení. Kočner také čelí vyšetřování v souvislosti s ekonomickými trestnými činy.

autoři: Zahraničí, ČTK | 28. 6. 2018 16:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama