První českou ministryni spravedlnosti po listopadu 1989 a někdejší obhájkyni disidentů z doby totality Burešovou, jež loni zemřela ve věku 88 let, Kiska za mimořádné zásluhy o rozvoj v oblasti práva a za rozvoj vztahů mezi Českem a Slovenskem vyznamenal Řádem bílého dvojkříze.
"Nesmírně si uznání pana prezidenta Kisky vážím. I za maminku," sdělila deníku Aktuálně.cz Zuzana Špitálská, dcera Dagmar Burešové.
Stejné vyznamenání, které je nejvyšším slovenským oceněním pro cizince, dostal rovněž Abrhám. Devětasedmdesátiletý český herec, jenž má po matce slovenské kořeny, dostal vyznamenání za zásluhy o rozvoj v oblasti kultury, divadelního a filmového umění. Kvůli Abrhámovu náhlému onemocnění vyznamenání převzala jeho neteř.
Pribinův kříž, jež je propůjčován slovenským občanům, kteří se významně zasloužili o hospodářský, sociální nebo kulturní rozvoj země, obdrželi zpěvák Žbirka či představitelka slovenského výtvarného umění a rodačka z Olomouce Jana Želibská.
Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy v oblasti kultury, divadelního a filmového umění, mezinárodních vztahů a za šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí udělil Kiska bývalé herečce, političce a diplomatce Magdě Vášáryové.
Mezi dalšími, kdo dostali toto ocenění, je zavražděný investigativní novinář Kuciak, a to za zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky. Právě Kuciakovi se ze všech vyznamenaných dostalo při ceremoniálu nejdelšího potlesku.
"Je pro mě osobním potěšením jménem Slovenské republiky udělit ocenění 30 lidem, díky kterým je naše země spravedlivějším, slušnějším, lepším místem pro život nás všech. Mohu vyznamenat lidi, kteří v nás vzbuzují hrdost," řekl v projevu prezident.
Kiska, jemuž v polovině června končí pětileté funkční období hlavy státu a který se již nehodlá ucházet o znovuzvolení, předával státní vyznamenání naposledy. Loni slovenský prezident ocenil 25 osobností.
Video: Známe ženu, která vraždu Kuciaka objednala, ale skutečného zadavatele ne, říká Kostolný