Foto: Poslední rozloučení s Dagmar Burešovou. Elitní advokátka a zároveň dáma, vzpomínal Sokol

Lidé se s první ministryni spravedlnosti rozloučili ve středu.
Dagmar Burešová se věnovala pracovnímu právu, starala se o náhrady škod na zdraví při pracovních úrazech. V minulém režimu ale zastupovala také osoby stíhané totalitním režimem. Jejím nejznámějším případem je obhajoba matky Jana Palacha. Zastupovala ale například i Milana Kunderu, Ivana Medka či Karla Kyncla.
Jako ministryně spravedlnosti se zasloužila o schválení devíti krajských soudů a spolu s Pavlem Rychetským vytvořila zákon o soudních rehabilitacích. Podílela se také na vzniku velkého lustračního zákona. Z vysoké politiky odešla po propadu Občanského hnutí ve volbách v roce 1992.
Poslední rozloučení se konalo ve velké obřadní síni strašnického krematoria ve středu.
"Po pádu komunistického režimu se jako první ministryně spravedlnosti nezměrnou mírou zasloužila o položení pevných základů demokracie a právního státu," řekl v proslovu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Foto: Libor Fojtík
Gabriela Štvrtňová
11. 7. 2018 15:16
S první polistopadovou ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou se lidé ve středu naposledy rozloučili ve velké obřadní síni strašnického krematoria. Významná česká právnička a advokátka řady disidentů zemřela 30. června po dlouhé nemoci.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy