Prezident Kiska vyznamenal Dagmar Burešovou. Česká advokátka hájila matku Palacha

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 8. 1. 2019 21:15
Slovenský prezident Andrej Kiska v úterý ocenil in memoriam vysokým státním vyznamenáním Dagmar Burešovou. Česká právnička, která zemřela loni v červnu, před padesáti lety obhajovala Libuši Palachovou, matku Jana Palacha, v procesu s komunistickým poslancem a agentem Moskvy Vilémem Novým. Ten rozšiřoval lživé aparátčické teorie ohledně smrti jejího syna.
Advokátka Dagmar Burešová, polistopadová ministryně spravedlnosti a předsedkyně České národní rady.
Advokátka Dagmar Burešová, polistopadová ministryně spravedlnosti a předsedkyně České národní rady. | Foto: ČTK

"Velmi působivý a až dojemný ceremoniál s obdivuhodným výběrem skvělých lidí a především charismatickým prezidentem Andrejem Kiskou," popsala atmosféru slavnostního večera Aktuálně.cz Zuzana Špitálská, dcera vyznamenané Dagmar Burešové.

Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů připomíná, že Dagmar Burešová Libuši Palachovou hájila velmi statečně. "Vlastně se tak obě ženy postavily před padesáti lety československému komunistickému zřízení," říká Blažek.

I přestože advokátka Burešová od začátku procesu věděla, že to nebude pro ni a její rodinu jednoduché, rozhodla se případu ujmout a bojovat. Ona i její manžel byli několikrát vyslýcháni StB a byli perzekvováni. Komunistická tajná policie jí dokonce na sedm let zabavila pas. Její mladší dcera Lucie nesměla být přijata na gymnázium. Burešová i přes tyto a další komplikace nikdy nelitovala, že případ Libuše Palachové, která se snažila obhájit čest svého zemřelého syna, vzala. Celý život se řídila heslem "zbabělost by měla být trestná".

Soud s komunistou Vilémem Novým začal ovšem už v jiných poměrech v srpnu 1970. Nový měl podle soudkyně Jarmily Ortové na kritiku Palachova činu nejen právo, ale byla to i jeho povinnost. "Ti, kteří kritizují režim, nemají právo na obhajobu," zněl verdikt. Soudkyně Ortová se nezabývala podstatou sporu - hodnotila jeho účastníky podle politické orientace. 

Někdejší poslanec Vilém Nový opakovaně veřejně i v médiích rozšiřoval lživé teorie ohledně smrti Jana Palacha. Podle něj mu vymyli mozek pravicoví spisovatelé, kteří mu nabídli roztok studeného ohně, takže se mu při jeho protestu nic nestane. Celou kauzu volně zachycuje třídílná televizní série Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové.

Jako advokátka Dagmar Burešová pracovala do roku 1989. Advokátní kancelář po ní převzala starší dcera Zuzana, která se zaměřuje na stejnou problematiku - náhrady škody na zdraví. Zuzana Burešová, provdaná Špitálská, vede kancelář dodnes. V rámci soutěže Právník roku byla její maminka Dagmar Burešová uvedena v roce 2007 do právnické síně slávy.

Osobnost Dagmar Burešové vyzdvihuje historik Petr Blažek i proto, že po srpnu 1969 - tedy v době nastupující normalizace a existenčních potíží těch, kteří se nesmířili se sovětskou okupací - aktivně pomáhala lidem v pracovněprávních sporech.

"A mnohé ty spory dokonce vyhrávala, takže lidem, které se komunistický režim snažil existenčně zlikvidovat, opravdu velmi pomohla. I tohle bychom si měli při vzpomínce na Dagmar Burešovou uvědomit. Státní vyznamenání z rukou prezidenta Andreje Kisky si proto zaslouží jako málokdo, byť přichází pozdě," říká historik Blažek.

Burešová zastupovala kolem sta osob stíhaných totalitním režimem, mezi nimi i Milana Kunderu, Ivana Medka anebo Karla Kyncla.

"Dášino nevyslovované, ale o to nespornější krédo znělo: zbabělost by měla být trestná," vzpomínal rovněž někdejší disident a polistopadový premiér české vlády Petr Pithart ve své knize Po Devětaosmdesátém.

"Disidenty tenkrát houfně propouštěli z práce, a protože to podnikoví a kádroví právníci neuměli, byly první výpovědi neplatné. Já vyhrávala spory a postižení za mnou začínali chodit v zástupech," popisovala později Dagmar Burešová.

Video: Palach učinil velké gesto, poté trpěl a měl velké obavy, aby ho lidé pochopili, říká psychiatrička Kmuníčková

Palach byl neustále při plném vědomí, jeho čin byl nadosobní, sliboval si od toho něco většího na politické scéně, říká Zdena Kmuníčková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy