"Mám vlastní vizi o politice. Vím, že pokud ji chci naplnit, musím se vydat vlastní cestou," napsal Heger, aniž blíže informoval o svém dalším působení.
"Edo, mnoho štěstí a dík za společnou cestu," napsal na Facebooku pod příspěvkem Hegera šéf OLaNO Igor Matovič.
Někteří vládní politici dříve řekli, že Heger by měl zůstat v čele vlády i v případě svého odchodu z OLaNO.
Dosavadní člen předsednictví OLaNO Heger se stal předsedou vlády před dvěma roky po krizi ve vládní koalici, v zájmu jejíhož řešení z premiérské funkce odstoupil Matovič. Loni v prosinci po další koaliční krizi a po odchodu strany Svoboda a solidarita (SaS) z vlády sněmovna vyslovila už menšinové Hegerově vládě nedůvěru a kabinet zůstal v úřadu s omezenými kompetencemi jen z pověření prezidentky Zuzany Čaputové.
Matovič po pádu vlády přišel o funkci ministra financí, což bylo součástí dohody Hegera s SaS ohledně její podpory například státního rozpočtu na tento rok. Předtím se Heger opakovaně Matoviče zastal, a to i v době, kdy SaS ještě jako vládní strana neúspěšně požadovala Matovičův odchod z kabinetu.
Ministr obrany Naď dříve hovořil o tom, že Matovičovy názory jsou příliš konzervativní a že voličům chybí alternativa, která má jasné směřování v zahraniční politice a je proreformní.
OLaNO se ziskem 25 procent hlasů v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby na Slovensku. Popularita hnutí i samotného Matoviče ale později začala klesat. Preference OLaNO se nyní pohybují na jednociferné hodnotě a Matovič se řadí k nejméně oblíbeným politikům v zemi.
Nejpopulárnějšími stranami jsou Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) expremiéra Petera Pellegriniho a Směr-sociální demokracie (Směr-SD) bývalého předsedy vlády Roberta Fica. Pellegrini založil Hlas-SD v roce 2020 po odchodu ze Směru-SD.