Podezřelé z vraždy Kuciaka jsme sledovali. Razii hrozilo vyzrazení, řekl šéf policie

ČTK ČTK
5. 10. 2018 15:40
Slovenský policejní prezident Milan Lučanský uvedl, že velmi lituje toho, že nebylo možné zásah na podezřelé osoby pozdržet, například o dva měsíce.
Pieta za Jána Kuciaka u slovenské ambasády.
Pieta za Jána Kuciaka u slovenské ambasády. | Foto: Jakub Plíhal

Bratislava - Slovenští policisté museli k razii na osoby podezřelé z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně přistoupit dříve, než by bylo ideální, aby předešli hrozícímu vyzrazení operace. V pátečním rozhovoru pro zpravodajský server Aktuality.sk to řekl slovenský policejní prezident Milan Lučanský.

Lučanský v interviewu uvedl, že velmi lituje, že zásah nebylo možno pozdržet například o dva měsíce. 

Policejní prezident potvrdil, že vyšetřovatelé před razií z minulého týdne delší dobu podezřelé sledovali. Snažili se tak dostat k objednavateli vraždy. Museli ale zohlednit fakt, že "někteří právní zástupci, kteří mají více informací ze spisu", měli informace také o přípravách zatýkání.

"Tak jsme museli přistoupit k její realizaci (razie), aby nedošlo k jejímu zmaření. Což je mi velmi líto, protože jsme tu věc mohli protáhnout ještě o dva měsíce a možná by se podařilo odhalit i to, kdo je objednavatel," řekl Lučanský.

Takto prý čeká policii pracnější cesta přes ověřování výpovědí, při níž může dojít "k více procesním pochybením", jež mohou mít dopad na výsledek celého vyšetřování.

Z únorové vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky jsou obviněny čtyři osoby, přičemž peníze za ni podle všeho vyplatila podnikatelka Alena Zsuzsová. Ta údajně pracovala jako tlumočnice z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, o němž média hovoří jako o možném skutečném objednavateli. V minulosti Kuciakovi kvůli jeho investigativní práci vyhrožoval.

Lučanský nekomentoval, zda je varianta s Kočnerem jednou ze dvou hypotéz, s nimiž nyní prokuratura pracuje, neboť prý nemá přístup k obsahu vyšetřovacího spisu. Zároveň nevyloučil jiné možnosti. "Já nikdy nebudu vylučovat italskou ani albánskou stopu, protože je to stále na úrovni vyšetřování. Není vyloučeno, že se nemohou později objevit a prokázat," řekl reportérům z webu Aktuality.sk.

Také přiznal, že začátek vyšetřování poznamenala řada chyb. Nejvíce se hovořilo o přítomnosti šéfa elitní protikorupční jednotky policie Róberta Krajmera na místě činu. Lučanský má za to, že tam Krajmer neměl co dělat, a doufá, že se podobné věci již nebudou opakovat. "Jinak se nám například mohou stát takové věci, že advokát bude považovat všechny důkazy z místa činu za nezákonné," vysvětlil.

Video: Známe ženu, která vraždu Kuciaka objednala, ale skutečného zadavatele ne, říká Kostolný

Zdá se, že policie má silné důkazy, kdy budeme znát skutečné zadavatele, ale nevíme. Překvapilo mě, že za vraždou stojí lidé, co tu žili s námi | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy