reklama
 
 

Kdo zaplatil za vraždu Kuciaka? Tlumočnice byla ve spojení s Kočnerem i Italy

1. 10. 2018 13:29
Autentické video ze zásahu slovenské policie vůči obviněným osobám z vraždy Kuciaka | Video: Polícia Slovenskej republiky |  03:56
Slovenská prokuratura zveřejnila nové detaily k vraždě novináře Jána Kuciaka. Komentátor časopisu Týždeň Eugen Korda práci policie chválí. "Podle informací, které mám, se blíží k vypátrání skutečného, hlavního objednavatele. Zatím si vede velmi profesionálně," říká Korda.

Bratislava - Slovenská policie je na dobré cestě k vypátrání člověka, který si objednal vraždu novináře Jána Kuciaka.

Redakci Aktuálně.cz to řekl slovenský novinář a redaktor časopisu Týždeň Eugen Korda. "Překvapením je pro mě to, že policie vyšetřování dotáhla tak daleko. Podle informací, které mám, se blíží k vypátrání skutečného, hlavního objednavatele. Zatím si vede velmi profesionálně," říká Korda.

Dozorující prokurátor řekl v pondělí novinářům, že vrazi dostali zaplaceno 70 tisíc eur. Z toho 50 tisíc eur bylo v hotovosti a dalších 20 tisíc činil smazaný dluh. Jejich cílem byl sám Kuciak, jeho snoubenka Martina Kušnírová byla náhodnou obětí.

Ve vazbě je nyní tlumočnice Alena Zsuzsová. Je podezřelá z toho, že únorovou vraždu Kuciaka objednala a vyplatila pachatelům peníze. Otázkou je, na čí pokyn jednala. Z jejího bytu policie minulý týden vynesla tři pytle plné dokumentů.

Zatím jsou ve hře různé verze. Zsuzsová se dobře znala se slovenským podnikatelem Mariánem Kočnerem, o jehož aktivitách Kuciak psal a který novináři v minulosti do telefonu vyhrožoval. Zároveň pracovala jako tlumočnice z italštiny. Podezření tak padá také na italskou mafii, která obchoduje s pozemky na východě Slovenska.

"Její dceři byl Kočner za kmotra. Ale měla napojení i na Italy, protože tlumočila z italštiny. Může se to stále vyvinout různým směrem. Jestli je za tím Kočner, nebo není, to opravdu v tuto chvíli nelze říci," říká Korda.

"Někdo čekal větší bombu"

Už ve čtvrtek speciální policejní zásahový oddíl NAKA zatkl v Kolárovu a Marcelové na jihu Slovenska tři muže podezřelé z vykonání vraždy. Jsou mezi nimi bývalý policista Tomáš Szabó a bývalý profesionální voják Miroslav Marček.

Szabó podle policie střílel v Kuciakově domě, Marček řídil auto na místo činu a pak zase pryč. Třetím mužem je údajný zprostředkovatel Zoltán Andruskó, který nyní spolupracuje s policií.

Tlumočnice Zsuzsová je mimo jiné bývalou partnerkou podnikatele Mariána Markoviče z Komárna. Ten byl v minulosti vyšetřován kvůli podezření z obchodování s drogami. Oddíl NAKA u něj loni provedl domovní prohlídku.

"Obvinění tlumočnice je překvapující. Jméno této údajné objednavatelky se objevilo velmi rychle. Někteří čekali větší bombu, která zasáhne do nejvyšších pater byznysu nebo politiky. To se ale stále může stát. Nikdo pořádně neví, kolik dalších, ještě neobjevených mezistupňů při uskutečnění a objednání vraždy bylo," píše komentátor serveru Aktuality.sk Lubomír Jašek.

Kuciak právě pro Aktuality.sk psal. Vrah novináře a jeho snoubenku zastřelil 21. února v Kuciakově domě ve vesnici Velká Mača nedaleko Trnavy.

Přijdou další překvapení. A nebudou příjemná

Zatím policie oficiálně nezveřejnila, jak se dostala podezřelým na stopu. Média spekulují, že si zadržení v počítačích prohlíželi Kuciakův dům a okolí pomocí Google Street View.

"Nikdo neví, jak na ně policie přišla. Zřejmě to bude kombinace vícero věcí," říká Korda.

Marián Kočner je v současnosti v policejní vazbě kvůli jinému případu falšování směnek. V minulosti figuroval v kauzách podezřelých transakcí na realitním trhu, koupě pozemků či převodů peněz ze zahraničních bank.

"Je třeba se připravit na překvapení. A ta nebudou příjemná," předpovídá další závěry vyšetřování komentátor Jašek.

Poslední záběry Jána Kuciaka ze dne vraždy:

Slováci zveřejnili poslední záběry Kuciaka ze dne vraždy | Video: Televize JOJ |  02:03

autor: Martin Novák | 1. 10. 2018 13:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama