reklama
 
 

Fico promluvil o vyšetřování vraždy Kuciaka: Za činem nebyla italská mafie

2. 10. 2018 17:06
Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka vyvolala politickou krizi, která vyústila v pád Ficovy vlády.

Bratislava - Vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky podle bývalého slovenského premiéra Roberta Fica vyloučilo verzi, že za činem stála italská mafie s propojením na úřad slovenské vlády, o kterém Kuciak psal. Toto vymyšlené falešné obvinění bylo úmyslně zneužito ve snaze změnit mocenské poměry na Slovensku a sesadit vládu mimo standardní demokratická pravidla, řekl v úterý novinářům Fico. Ten po Kuciakově vraždě podal demisi.

Z vraždy policie minulý týden obvinila čtyři lidi z jihu Slovenska, mezi nimi jsou podle prokuratury objednavatelka vraždy i její vykonavatel. Prokuratura ale v pondělí nevyloučila, že v případu budou obviněni další lidé.

Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic už o víkendu řekl, že objednavatelka vraždy mohla být spíše jen zprostředkovatelkou a že vrah hlavního zadavatele činu možná vůbec neznal.

Kuciak v nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojovala s mafií, a o vazbách jednoho z nich - Antonina Vadaly - na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra Fica.

"Po definitivním ukončení vyšetřování (vraždy) se Slovensko bude muset vrátit k událostem, které následovaly po vraždě, především k úlohám, jaké v nich sehráli prezident Andrej Kiska, opozice, média a nevládní organizace financované ze zahraničí," řekl Fico, aniž povolil novinářům klást otázky.

Kuciakova vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která v březnu vyústila v demisi Fica z postu premiéra. V nové vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.

Kiska ještě před Ficovou demisí navrhl zásadní rekonstrukci vlády anebo předčasné volby jako východisko z krize důvěry ve stát po vraždě Kuciaka. Kvůli tomu se Kiska dostal do sporu s Ficem, který hlavu státu nařkl ze snahy o změnu mocenských poměrů. Fico tehdy rovněž naznačil, že vývoj na Slovensku po Kuciakově vraždě byl řízen ze zahraničí, a v této souvislosti kritizoval prezidenta za jeho loňské setkání s americkým finančníkem Georgem Sorosem.

Slovenská média spojují ženu obviněnou z objednání vraždy Kuciaka s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, který je ve vazbě v jiném případu. Kočner v prohlášení prostřednictvím svého advokáta odmítl informace, že obviněná pro něj pracovala jako tlumočnice z italštiny a že je kmotrem její dcery. Kočner ale neuvedl, zda se s obviněnou zná, jak o tom informovala média.

Video ze zásahu slovenské policie proti obviněným z vraždy Kuciaka

Autentické video ze zásahu slovenské policie vůči obviněným osobám z vraždy Kuciaka | Video: Polícia Slovenskej republiky |  03:56

autor: ČTK | 2. 10. 2018 17:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama