Prezidentka Zuzana Čaputová přijme Sulíkovu demisi v úterý.
Sulík je třetím ministrem, který rezignoval v souvislosti s vládní krizí, kterou prohloubil požadavek SaS a nejmenší koaliční strany Za lidi, aby byl vyměněn premiér. Už dříve rezignovali ministři zdravotnictví a sociálních věcí. SaS a Za lidi zdůvodnily svůj požadavek na demisi premiéra konflikty v koalici a konfrontačním způsobem Matovičova vládnutí.
SaS odmítla další podmínku Matoviče, aby se vzdala vedení jednoho ze tří ministerstev, které podle premiéra a šéfa nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti SaS dostala před rokem při vytvoření nynější vlády navíc v porovnání s volebním výsledkem strany.
Případná rezignace premiéra znamená podle slovenské ústavy pád celé vlády, koaliční strany se ale mohou dohodnout na sestavení nového kabinetu. Sulík řekl, že by se znovu ucházel o křeslo v kabinetu, protože i Matovič chce být členem nové vlády.
"Igor Matovič měl šanci (změnit) Slovensko k lepšímu. Místo toho si znepřátelil prakticky všechny. Hnací silou jeho přání je očividně jeho osobní msta," řekl Sulík k podmínkám premiéra k vlastní rezignaci.
Sulík zopakoval, že pokud se do středy koaliční strany na řešení vládní krize nedohodnou, SaS odejde z vlády. Kabinet by si tak ve sněmovně udržel jen těsnou většinu. O tu by mohl přijít, pokud by z koalice vystoupila i strana Za lidi, vůči které má Matovič rovněž personální požadavky.
Strana Za lidi odpoledne informovala, že stojí za ministryní spravedlnosti Márií Kolíkovou a za místopředsedou sněmovny Jurajem Šeligou, o jejichž rezignaci v neděli premiér hovořil. Strana nicméně uvedla, že vnímá Matovičovy požadavky, a Kolíková novinářům řekla, že bližší informace budou k dispozici v úterý.
Slovenský tisk za Matovičovu mstu označil požadavky, jejichž splněním předseda slovenské vlády podmínil svou rezignaci. Například podle listu Pravda Matovič ani odejít nedokáže jako chlap.