Pád slovenského premiéra. Matovič nezvládl vlastní ego, jeho vláda je krok od rozpadu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
18. 3. 2021 6:42
Loni jeho OLaNO získalo ve slovenských volbách 25 procent hlasů, on sám téměř půl milionu preferenčních. Teď má hnutí premiéra Igora Matoviče podle průzkumů jen desetiprocentní podporu. Vládní politici si stěžují, že Matovič neplní dohody, a požadují, aby odstoupil. Slovenská vláda se ocitla na pokraji rozpadu.
Slovenský premiér Igor Matovič.
Slovenský premiér Igor Matovič. | Foto: Reuters

Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík ze strany Svoboda a Solidarita (SaS) oznámil, že příští týden předá svou demisi prezidentce Zuzaně Čaputové. Rezignují prý postupně i další členové vlády nominovaní SaS. Sulík nevěří, že by Matovič i přes opakované výzvy rezignoval z premiérského postu. Ačkoliv však trvá na odchodu předsedy vlády, nadále hovoří o ochotě vyjednávat.

Pokračování kabinetu v čele s Matovičem si neumí představit ani vicepremiérka a předsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová. "Náš požadavek byl naprosto jednoznačný, změna na postu předsedy vlády. Pokud se nenaplní, tak z vlády odstupujeme," řekla.

Slovenská vláda po pouhém roce od voleb čelí nejvážnější krizi a patrně brzy padne. A s ní i premiér Matovič. Přitom právě stabilitu tento 47letý politik lidem loni sliboval. Podnikatel z Trnavy a otec dvou dcer do politiky vstoupil už před více než 10 lety. Tehdy kandidoval za SaS, ale po zvolení do parlamentu se se stranou rozešel a v roce 2011 založil hnutí Obyčejných lidí a nezávislých osobností (OLaNO). Politickou kariéru založil na kritice vlády a boji proti korupci.

Matovič často vystupoval velmi excentricky a kritici ho měli za klauna. "V parlamentu sypal na hlavu stříkačky kolegovi s jiným názorem na měkké drogy, voličům dával internetové ankety a podle nich pak tvořil svůj program, spojence posílal na detektory lži, i když sám často lhal. Všichni ho chápali trochu jako šaška. I on sám věděl, že jím je," popisuje Matovičovu kariéru pro deník Aktuálně.cz Štefan Hríb, šéfredaktor slovenského časopisu .týždeň.

Právě díky své výrazné rétorice ale voliče upoutal. Loni na jaře jeho hnutí ve volbách získalo čtvrtinu všech hlasů. On sám byl až na konci kandidátní listiny, aby dal podle svých slov prostor "obyčejným lidem". Do čela ho ale vyneslo téměř půl milionu preferenčních hlasů.

Rychlý vzestup a pád

Mezi hlavní Matovičovy předvolební sliby patřil boj s korupcí, konec vazeb mezi státem a mafií a politická stabilita. Vymezoval se zejména proti tehdejší vládní straně Směr. Matovič koalici sestavil spolu s SaS a přidala se k nim i menší strana Za lidi bývalého prezidenta Andreje Kisky a konzervativní hnutí Jsme rodina Borise Kollára.

Matovič od začátku tvrdil, že se i ve vládě bude soustřeďovat na téma korupce, které slovenskou společností silně rezonovalo. A i podle svých kritiků tuto roli zvládl poměrně dobře. "Počet zadržených z okruhu nejvyšších funkcionářů policie, soudů, prokuratury a mocných v pozadí to dosvědčuje," připouští Hríb. "Ale to absolutně nestačilo na rozumné řízení země," doplňuje slovenský novinář.

Nová vláda nastoupila do úřadu v době, kdy se Evropa potýkala s první vlnou pandemie koronaviru. A i když se zprvu zdálo, že se zemi daří nákaze úspěšně čelit, dnes je situace velmi špatná. Slovenské nemocnice jsou na pokraji kolapsu a nakažených dál přibývá. Rozbuškou pro vládní krizi se pak stal Matovičův nákup v EU neschválených ruských vakcín Sputnik V, o kterém nevěděl ani ministr zahraničí. Matovič a Sulík se však hádali už dříve, neshodli se na postupu boje s pandemií.

"Stejně rychle jako Matovič před volbami získal velké sympatie, tak rychle vůči němu po druhé vlně pandemie vznikl i velký odpor a nechuť," popisuje Hríb. Část voličů OLaNO tak nyní přechází ke straně Hlas bývalého premiéra Petera Pellegriniho.

Kritici Matovičovi vyčítají, že jeho rozhodnutí jsou rychlá, nepředvídatelná a často nijak neodůvodněná. Odborníci si stěžují, že jim vláda nenaslouchá. Bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš pro Český rozhlas řekl, že premiér v zemi působí zmatek a chaos. Nikoho jiného přitom nenechá do věcí zasahovat a vše chce řídit sám.

Na nepřipravenosti Igora Matoviče na premiérský post přitom poukazovali nejen jeho političtí soupeři. "Pandemie to jen zesílila. Jeho sebestředná povaha, neschopnost spolupracovat, potřeba být jediný spravedlivý a naprostá absence manažerských schopností by Slovensko dostihly i bez koronavirové krize," myslí si Štefan Hríb.

Video: Slovenský premiér Matovič vítá přílet ruské vakcíny Sputnik V (2. 3. 2021)

Ruskou vakcínu Sputnik pro Slováky přijel přivítat premiér Matovič. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 20 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 51 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy