Ředitele přitom tato zpravodajská služba nemá od loňského léta, kdy ve funkci skončil stíhaný Michal Aláč. Kabinet premiéra Roberta Fica v únoru navrhl Čaputové, aby Gašpara jmenovala ředitelem SIS. Prezidentská kancelář reagovala sdělením, že změna ve vedení tajné služby není tak prioritní, aby se jí prezidentka musela v nejbližší době zabývat.
Vládní politici následně dali najevo, že svého kandidáta chtějí dosadit do vedení tajné služby. Vláda kvůli tomu v utajeném režimu změnila statut SIS a ve středu pak Gašpara odvolala z funkce náměstka na ministerstvu spravedlnosti.
"Je zjevné, že změnou statutu SIS vláda obešla jmenovací pravomoc prezidentky. Pro takový politováníhodný postup neexistoval žádný důvod a, žel, neexistuje ani účinný právní prostředek nápravy," reagovala prezidentka, které podle zákona patří pravomoc jmenovat a odvolávat ředitele SIS.
Exministryně spravedlnosti a poslankyně opoziční strany Svoboda a Solidarita Mária Kolíková prohlásila, že změna statutu SIS, na jejímž základě byl Gašpar pověřen vedením tajné služby, je v rozporu se zákonem.
Předchozího ředitele Aláče odvolala Čaputová z funkce loni v srpnu, tedy ještě před předčasnými parlamentními volbami,ve kterých zvítězila Ficova strana Směr-SD. Vyhověla tehdy návrhu úřednické vlády, která žádala odvolaní Aláče kvůli tomu, že byl spolu se svým předchůdcem Vladimírem Pčolinským a dalšími několika osobami obviněn kvůli podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. Výkon pravomocí šéfa SIS následně převzal Aláčův náměstek Tomáš Rulíšek.
Opoziční politici kritizovali vládní návrh na jmenování Gašpara ředitelem SIS a tvrdili, že nemá odborné způsobilosti pro tuto funkci.
Nynější Ficova vláda už krátce po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zahájila rozsáhlé personální výměny v různých institucích a prosadila kvůli tomu změnu kompetenčního zákona. Změnou toho zákona například rozšířila důvody pro odvolání šéfa statistického úřadu a úřadu pro dohled nad systémem zdravotního pojištění a také přesunula jmenovací pravomoci ohledně ředitelů obou těchto institucí z prezidentky na vládu; následně kabinet šéfy obou institucí vyměnil. Příslušnou novelu zákona přezkoumává slovenský ústavní soud.