Oběti střelce nebyli jen Romové, rodina byla smíšená

Monika Horáková
2. 9. 2010 20:25
Slovensko drželo desetihodinový státní smutek za vyvražděnou rodinu
Příbuzná obětí.
Příbuzná obětí. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko již podruhé v tomto roce drželo státní smutek.

Po uctění obětí letecké havárie u Smolensku, při níž zahynuli nejvyšší představitelé Polska včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, byly dnes po celém Slovensku vlajky spuštěny na půl žerdi k uctění obětí víkendového masakru na bratislavském sídlišti.

Muž, který následně zastřelil i sebe, zde samopalem povraždil sedm osob včetně dvanáctiletého chlapce.

V osm hodin ráno byly vlajky spuštěny na půl žerdi, oficiální smutek trval do šesté hodiny večerní. Kromě spuštěných vlajek nesměly být provozovány hazardní hry, veřejnoprávní televize zase z programu vyřadila všechny zábavné pořady.

Motiv činu nebyl dosud oficiálně potvrzen. Podle dosavadních zpráv pachatel vyvraždil romskou rodinu, spekulovalo se proto také o rasovém motivu. Deník Sme však napsal, že rodina nebyla čistě romská, jak dosud informovala média.

Některá média začala také spekulovat o tom, že vyvražděná rodina byla problémová. O jejích sporech se sousedy údajně natočila TV Markíza reportáž již před několika lety. V reportáži si obyvatelé stěžují na Růženu Halászovou a její dceru Michaelu Halászovou.

"Na fotografii, která je nyní vyvěšená jako vzpomínka na zavražděnou rodinu na domě v Devínské Nové Vsi, jsou podle serverů sestry Slezákovy za mlada, Jožko Slezák, Josef Pútik a Josefa Slezáková. Na další fotografii, kterou zveřejnil server Čas.sk, je Růžena Slezáková," píše ve své analýze server Romea.cz. 

"Jde o Růženu Halászovou z reportáže TV Markíza před pěti lety? Nevíme. Je v reportáží Markízy její příjmení potom, co se vdala a nyní Čas.sk použil její rodné příjmení?" Tato informace není známa, uzavírá analýzu Romea.cz.

V záznamu, který natočil videoreportér Aktuálně.cz, navíc sousedé o obětech hovoří jako o "bezproblémové rodině".

Jak připomíná server Aktuálně.sk, slovenská vláda vyhlásila státní smutek celkem již šestkrát. Vloni takto Slovensko například uctilo 20 obětí báňského neštěstí v Handlové a 12 obětí, které přišly o život při srážce autobusu a motorového vlaku v okrese Brezno.  

 

Právě se děje

před 36 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy