Slovensko dostaví Mochovce, Rakousko se bouří

Monika Horáková
6. 5. 2010 22:30
"Je to urážka Rakouska," nechal se slyšet rakouský ministr životního prostředí.
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice.
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice. | Foto: Aktuálně.sk

Vídeň - Slovenské úřady dnes po dvou letech dokončily posuzování dopadů dostavby jaderné elektrárny v Mochovcích na životní prostředí.

Posudkem daly zelenou dostavbě dvou bloků elektrárny. To ovšem pobouřilo sousední Rakousko. Oficiálně již protestoval rakouský ministr životního prostředí, zapojeno je také rakouské ministerstvo zahraničí a velvyslanci obou zemí.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich označil postup za "urážku Rakouska" a ostře ho odsoudil. Podle deníku Die Presse se ohradil proti tomu, že Slovensko dokončilo posudek, aniž by dostatečně odpovědělo na rakouské obavy z hlediska bezpečnosti mochovecké elektrárny.

"Takový postup silně narušuje doposud dobré sousedské vztahy mezi Rakouskem a Slovenskem," cituje die Presse stanovisko rakouského ministerstva životního prostředí.

Svou nespokojenost dala najevo i vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Simaová. "Je absolutně nezodpovědné, že 160 kilometrů od Vídně bude dostavěna jaderná elektrárna, jejíž zařízení pochází ze 70. let 20. století," uvedla podle rakouských médií.

Dvojice reaktorů v Mochovcích má pomoci k nahrazení výpadku domácí výroby elektřiny po nuceném odstavení jaderných bloků v Jaslovských Bohunicích. Třetí blok Mochovců by měl být připojen k síti v roce 2012, čtvrtý o rok později.

Rakousko proti dobudování elektrárny v Mochovcích dlouhodobě vystupuje. Tamní aktivisté i politici tvrdí, že nesplňuje moderní bezpečnostní předpisy a využívá zastaralé technologie.

Jak připomíná deník Sme, na podzim loňského roku se proti dostavbě Mochovců vyslovilo prostřednictvím petice více než 200 000 obyvatel Vídně. Slovenská pobočka Greenpeace také podala žalobu k Nejvyššímu soudu Slovenské republiky kvůli podezření ze střetu zájmů na straně zpracovatele posudku vlivu na životní prostředí.  

Většinovým vlastníkem elektrárny je italská společnost Enel, menší podíl v podniku patří státu.

 

Právě se děje

Další zprávy