Vražda novináře Kuciaka nejspíš souvisí s jeho prací. Vláda nabízí milion eur za informace o střelci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2018 16:02
Ján Kuciak se na serveru Aktuality.sk věnoval kauzám daňových podvodů. Chodily mu výhrůžky, loni se obrátil i na policii.
Vrah nebyl amatér. Novináře střelil do těla, jeho přítelkyni do hlavy | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk

Bratislava - Na Slovensku byl zavražděn investigativní reportér Ján Kuciak, který pracoval pro online zpravodajský portál Aktuality.sk. V pondělí to napsal Denník N s odvoláním na slovenské ministerstvo vnitra, podle něhož byla zavražděna i novinářova partnerka.

Zločin byl spáchán během víkendu v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy v bytě 27letého Kuciaka, který se zabýval hlavně podezřeními z daňových podvodů. Tyto případy se týkaly i lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr premiéra Roberta Fica.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci prohlásil, že motiv dvojnásobné vraždy zřejmě souvisí s Kuciakovou prací. 

"Nejpravděpodobnější verzí je, že to (vražda) souvisí s jeho novinářskou prací," řekl Gašpar s odvoláním na obhlídku místa činu. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře.

Šéf policistů také uvedl, že oběti byly zastřeleny, každá jednou ranou - reportér do hrudi, jeho přítelkyně do hlavy. Na místo činu dorazila policie v neděli v 22:30, kdy jela pár zkontrolovat na podnět matky zavražděné. Zbraň na místě neštěstí policie nenašla.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár upozornil, že s ohledem na časový odstup od pravděpodobného termínu vraždy po nalezení těl obětí se vyšetřování zkomplikovalo. "Jsme ve skluzu. Skutek se zřejmě stal ve čtvrtek večer," řekl Čižnár novinářům. Dodal, že prokuratura se zabývá také případem možného vyhrožování jiné novinářce.

Podle serveru Pravda.sk byly kolem těl položené nábojnice, které u vražd na objednávku varují ostatní, aby se do problému nezaplétali. Kuciakova přítelkyně se navíc podle stop v domě snažila před střelcem skrýt. Policie se ale k těmto informacím nevyjádřila.

Slovenský policejní prezident k vraždě novináře: Motiv vraždy pravděpodobně souvisí s jeho prací | Video: Denník N

"Nevěřili jsme, že se k něčemu takovému ještě může někdo uchýlit," řekl Aktuálně.cz jeden z Kuciakových kolegů z redakce.

Odměna milion eur

"Pokud by se ukázalo, že smrt investigativního reportéra souvisela s jeho novinářskou prací, šlo by o bezprecedentní útok na svobodu tisku a demokracii na Slovensku," uvedl k případu slovenský premiér Fico.

Jeho vláda vypsala odměnu jeden milion eur za informace, které povedou k dopadení pachatele vraždy.

"Chladnokrevná vražda mladých lidí je otřesným činem, který musí být potrestán. Musíme co nejrychleji najít ty, co to udělali, a zajistit bezpečnost všech novinářů. Využitím všech prostředků, které na to máme," řekl prezident Andrej Kiska.

Český premiér Andrej Babiš na Twitteru napsal, že odsuzuje násilí proti novinářům. "Jestli se potvrdí, že to souvisí s jeho prací, je to šílené. V životě by mě nenapadlo, že se něco podobného může v roce 2018 na Slovensku stát," uvedl Babiš k vraždě Kuciaka.

Mezitím šéfredaktoři několika slovenských médií vydali prohlášení, ve kterém odsoudili vraždu Jána Kuciaka. "Vyzýváme stát, aby udělal všechny potřebné kroky nejen k vypátrání zločinců, ale i k vytvoření podmínek pro bezpečnou práci novinářů," píší také.

Chodily mu i výhrůžky

V posledním svém materiálu se Kuciak věnoval aféře kolem podnikatele Mariána Kočnera spojeného podle médií s vícero daňovými a bankovními záležitostmi, jež vyvolaly i pozornost úřadů. Podle Denníku N psal 9. února o dalších podezřelých převodech bytů v luxusním komplexu Five Star Residence v Bratislavě.

Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podnikateli a dnes již bývalému členovi nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Romanu Vrťovi, který čerpal dotace i na údajně nezdařenou mobilní aplikaci.

Kočner, který se dostal do pozornosti již v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí nejsledovanější slovenské soukromé televize Markíza pomocí pracovníků bezpečnostní služby, loni na podzim podle portálu Aktuality.sk Kuciaka zastrašoval. Server tehdy uvedl, že Kočner Kuciakovi oznámil, že "se začne zajímat o jeho rodiče a rodinu" a že když zjistí "jakoukoliv špínu", tak ji zveřejní.

Na podnikatele Kočnera podal Kuciak loni v září i trestní oznámení. Podle slovenských novinářů, co byli na pondělní tiskové konferenci policejního prezidenta, si Kuciak stěžoval, že ani po 44 dnech nedostal pod policie žádné vyjádření.

Loni na jaře se Kuciak věnoval také dotacím, které získávaly firmy napojené na podnikatele blízkého politické straně Směr Miroslava Bödöra.

Další novináři dostanou ochranu

"Uděláme vše pro to, abychom podpořili orgány činné v trestním řízení při identifikaci pachatelů," řekl Milan Dubec, generální ředitel společnosti Ringier, pod kterou Aktuality.sk spadají. "V případě, že tento zločin byl pokusem odradit nezávislého vydavatele, jakým je Ringier Axel Springer, od odhalení porušení zákona, použijeme to jako příležitost na ještě větší posilnění naší novinářské odpovědnosti," dodal.

Podle Gašpara policie v současnosti neposkytuje ochranu žádnému novináři. Dodal ovšem, že vybraným redaktorům policisté zajistí ochranu jejich bydliště hlavně v noci a že je pravděpodobně také vybaví zařízením na rychlé přivolání pomoci.

Policie vyzvala i další novináře, aby se na ní v případě ohrožení obrátili.

Na Slovensku dosud není známý případ vraždy novináře. Slovenská média upozornila, že deset let je nezvěstný jiný investigativní novinář Pavol Rýpal, který se dlouhodobě věnoval tématům spojovaným s mafií. V roce 2015 policie zase žádala veřejnost o pomoc při pátraní pro redaktorovi ekonomického listu Hospodárske noviny Miroslavu Pejkovi.

Vražda novináře otřásla Slovenskem. Záběry z obce Veľká Mača, kde ke zločinu došlo | Video: TV Markíza/TVnoviny.sk
 

Právě se děje

Další zprávy