Slovenská vláda se podle kritických hlasů snaží omezit nezávislost objektivně pracujících médií. Tamní ministerstvo kultury před týdnem připravilo nový návrh zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (nyní RTVS), který by podle kritiků vedl k ovládnutí stanice a jeho programu státem. Vláda se zároveň podle některých médií snaží tlačit i na majitele Markízy.
Tato televize patří prostřednictví firmy CME do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera. Po podnikatelově úmrtí převzala kontrolu nad firmou jeho manželka Renáta Kellnerová.
"Skupina CME má pevně nastavené žurnalistické standardy napříč všemi trhy, na nichž působí. V případě TV Markíza jsme dospěli k názoru, že tyto standardy jsou nejen dodržovány, ale že stanice patří při jejich uplatňování mezi ty nadprůměrné," uvedl člen redakční rady CME Hans Mahr. Ke stejnému názoru dospěl další člen redakční rady Roby Burke ze Spojených států, který jej doprovázel.
Podle autorů výzvy s názvem "Zastavte normalizaci Markízy!" je cílem dřívějších personálních změn oslabit společenskou úlohu televize, která v nejtěžších chvílích stála na Slovensku na straně demokracie, a udělat ze stanice "bezpohlavní bulvární televizi". V této souvislosti poukázali na výměnu dlouholetého šéfa zpravodajství Markízy, kterého loni nahradil český novinář Michal Kratochvíl.
"Slovenská veřejnost a Markíza mají historicky speciální vztah. Právě Markíza totiž vybudovala silné zpravodajství a publicistiku, která dokázala na Slovensku suplovat i veřejnoprávní média, když v minulosti neplnila svou úlohu," píše se ve výzvě, kterou podle jejích autorů podepsali například bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, někdejší diplomatka a herečka Magda Vášáryová, exministr zahraničí Miroslav Wlachovský, bývalý slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss či herečky Zuzana Krónerová, Táňa Pauhofová a Vica Kerekes.
Redaktoři Markízy si podle tisku stěžovali na zásahy nového šéfa zpravodajství Kratochvíla do jejich práce ve prospěch Ficovy vlády. Denník N uvedl, že zástupci redakční rady CME dospěli k názoru, že centrum zpravodajství a publicistiky televize dodržuje standardy etické a profesionální žurnalistiky a dbá na zásady objektivity nestrannosti a věcné správnosti.
Mahr uvedl, že se do TV Markíza v nejbližší době vrátí a bude pokračovat v dialogu se zaměstnanci Centra zpravodajství a publicistiky. Dodal, že redakční rada CME bude i nadále velmi pečlivě sledovat objektivitu a nestrannost zpravodajství TV Markíza a dohlížet na to, aby se televize nestala nositelem agendy jakéhokoli politického ovlivňování.
Zpravodajský portál Aktuality.sk v komentáři napsal, že Fico začal tlačit na české majitele Markízy a vyhrožoval jim, že televizi odstřihne od státních peněz v podobě reklamy. "Je to jen politický kalkul, že chce uklidit médium, které si dovolí dělat nestranné, nezávislé a profesionální zpravodajství, které má obrovskou sledovanost a vysokou důvěryhodnost," uvedl portál. Dodal, že Fico svůj boj o Markízu ještě nevyhrál, ale reputace zpravodajství televize dostává jednu ránu za druhou.
Web Aktuality.sk, který spolu s Markízou a dalšími dvěma listy Fico označuje za nepřátelská média, vyzval veřejnost k podpoře obrany nezávislosti profesionálních médií.
Slovenská opozice, prezidentka Zuzana Čaputová, mezinárodní organizace i nevládní organizace a další instituce z Česka a Slovenska zase kritizovaly plány slovenského ministerstva kultury na změny ve fungování RTVS. Ty by podle předlohy nového zákona vedly k výměně vedení, silnějšímu vlivu státu na tuto instituci nebo zřízení nové rady pro dohled nad jejím programem. Proti chystaným změnám se vyslovili i sama RTVS a více než 1200 jejích zaměstnanců a spolupracovníků.
Bývalý velvyslanec v Česku a levicový politik Weiss spolu s někdejším europoslancem za Ficovu stranu Borisem Zalou oznámil, že ukončují spolupráci s listem Pravda. Zdůvodnili to tím, že zástupce listu odmítl publikovat jejich komentáře nebo žádal jejich výraznou úpravu. Weiss, který byl v minulosti Ficovým stranickým kolegou v postkomunistické Straně demokratické levice, nynějšího již čtyřnásobného slovenského premiéra kritizoval za jeho politiku.