Slovenské hádky o sochu Svatopluka má vyřešit komise

Monika Horáková
13. 8. 2010 11:23
I v Česku je několik soch, které obyvatele rozdělují na příznivce a odpůrce.

Bratislava - Slovenská veřejnost již zná jména historiků a historiček, kteří posoudí spornou jezdeckou sochu knížete Svatopluka na bratislavském hradě.

Sochu odhalila těsně před červnovými volbami politická reprezentrace v čele s tehdejším premiérem Robertem Ficem. Instalace se však setkala s nesouhlasem části veřejnosti.

I sestavená komise má však své kritiky. Proti jejímu složení se ohradil Slovenský historický ústav Matice slovenské. Ten tvrdí, že vybraní historici a historičky jsou známí tím, že s umístěním sochy knížete Svatopluka na nádvoří bratislavského hradu nesouhlasí.

"Personálne zloženie tejto komisie totiž úplne vylučuje jej nestranné a objektívne rozhodovanie, keďže všetci historici a archeológovia, ktorí sa stali členmi komisie, sú verejnosti všeobecne známi svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi na sochu kráľa Svätopluka," uvedl podle Aktuálně.sk ředitel historického ústavu Ján Bobák. 

Ústav proto požaduje doplnění komise o další členy a členky.   

Také Česko má své "Svatopluky"

Slovenský spor o sochu Svatopluka trvá již několik měsíců. Také v České republice stojí či stály sochy, které u části veřejnosti vzbudily nesouhlas. V posledním roce to byla zejména socha bývalého prezidenta Edvarda Beneše, která byla v dubnu odhalena před brněnskou právnickou fakultou.

Proti jejímu umístění protestovali zejména sudetští Němci. Za sochu se naopak zasazovala Česká legionářská obec. Podobné spory provázely sochu Edvarda Beneše, která stojí v Praze před Černínským palácem.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Spor provází také sochu příslušníka pohraniční stráže, která stála až do roku 1990 v Domažlicích. Je dílem akademického sochaře Zdeňka Němečka. Podstavec vytvořil architekt Jan Kaplický. Sochu, kterou místní nazývají také jako Golem a prasátko, odhalili roce 1965 členové pohraniční stráže.

Od počátku 90. let minulého století leží socha v garáží technických služeb a město uvažuje o jejím dalším osudu. Znovu vystavit, či nevystavit? Jednoznačně pro je Klub českého pohraničí, který říká, že hranice a její ochrana byla vždy významnou součástí života místních obyvatel.

Kritici, mezi které patří také vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, naopak tvrdí, že Domažlice by se měly chlubit něčím jiným než sochou příslušníka represivních složek.   

 

Právě se děje

Další zprávy