Dohodu, ve které vláda například částečně ustoupila ve věci platů lékařů, jen o něco dříve schválil kabinet premiéra Roberta Fica na mimořádném zasedání.
Případný odchod více než 3300 nespokojených lékařů, tedy většiny nemocničních doktorů, by podle odborníků ochromil na začátku příštího roku provoz slovenských nemocnic. Podobnou situaci země zažila už v roce 2011, kdy nemocnicím na Slovensku přijeli na pomoc čeští vojenští lékaři.
"Vyhrál slovenský pacient, vyhrál díky kompromisu. Přejeme si smír," řekl Šaško k dohodě s odbory, které předcházela série jednání zástupců vlády a odborů. Vláda se podle něj mimo jiné zavázala, že navrhne parlamentu zrušit nedávno schválený zákon, kterým chtěl kabinet přinutit nespokojené lékaře pracovat, a to pod hrozbou jejich trestního stíhání.
"Děkuji lékařům ve výpovědi, že se postavili za své pacienty. Žádáme, aby se naše zdravotnictví zlepšilo, aby nebylo byznysem pro finanční skupiny," řekl Visolajský na společné tiskové konferenci se slovenským ministrem zdravotnictví.
Nynější dohoda, která má i s přílohami celkem 30 stran, zaručuje části lékařů dříve dohodnuté tempo růstu platů. Právě škrty v této oblasti, které kabinet prosadil v rámci konsolidačního balíčku letos v říjnu a bez dohody se zdravotníky, vyvolaly hromadné výpovědi.
Dohoda mezi vládou a odbory počítá s tím, že platové garance se nebudou vztahovat na ty lékaře, kteří pracují v nemocnicích na kratší než poloviční úvazek a zároveň vykonávají praxi hlavně mimo nemocnice. Kromě toho se dohoda týká i změn ve financování zdravotnických zařízení, v reformě vzdělávání lékařů či zvýšení počtu studentů lékařských fakult. K naplnění některých ustanovení dohody bude potřeba změnit příslušné zákony.