Čaputová postavila mimo službu šéfa tajné služby SIS, kterého zadržela policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 17:17
Elitní jednotka slovenské policie ve čtvrtek zadržela šéfa civilní tajné služby SIS Vladimíra Pčolinského, podle médií kvůli podezření z korupce. Policie tyto informace zatím nekomentovala, zatímco prezidentka Zuzana Čaputová dočasně Pčolinského postavila mimo službu. Advokátka zadrženého Eva Mišíková řekla, že její klient se cítí nevinen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle několika slovenských médií zadržení Pčolinského souvisí s úplatkem od již stíhaného podnikatele Zoroslava Kollára za to, aby ho SIS dále neodposlouchávala a přestala se jeho osobou zabývat. Denník N napsal, že proti Pčolinskému vypovídal jeho bývalý náměstek Boris Beňa, který podle vyšetřovatelů šéfovi SIS úplatek odevzdal a který je od loňského prosince ve vazbě v jiné kauze.

Obhájkyně šéfa SIS řekla, že Pčolinský se cítí nevinen. "Nejeví žádné známky nervozity. Je si jistý, že skutečnosti, které bude dokazovat v rámci obhajoby, přesvědčí orgány činné v trestním řízením, že uvedený skutek nespáchal," řekla Mišíková. Dodala, že její klient zůstal po výslechu v policejní cele a že pro svou obhajobu by měl být zbaven mlčenlivosti.

Prezidentka Čaputová, která podle zákona na návrh vlády jmenuje šéfa SIS do funkce, dočasně postavila Pčolinského mimo službu. Mluvčí hlavy státu Martin Strižinec informoval, že Čaputová se tak rozhodla kvůli tomu, že Pčolinský je podezřelý z trestné činnosti v souvislosti s výkonem funkce ředitele SIS.

Nynější šéf SIS na rozdíl od svých předchůdců v minulosti poskytl rozhovory několika slovenským médiím, ve kterých se vyjadřoval i k různým kauzám.

Pčolinského na funkci ředitele SIS nominovalo hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára. Poslanci za hnutí se po loňských volbách stali také Pčolinského manželka i bratr.

Slovenská policie od voleb v různých kauzách dosud obvinila kromě jiných více než desítku soudců, někdejší vedení policie a také bývalé vysoké úředníky z dob vládnutí sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, kteří po volbách skončili v opozici.

 

Právě se děje

Další zprávy