Slovenská policie obvinila Kočnera ze sledování novinářů. Byl mezi nimi i Kuciak

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2021 13:08
Slovenská policie obvinila podnikatele Mariana Kočnera, dále bývalého šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha a další tři osoby kvůli sledování novinářů. Informaci listu Denník N o obvinění v případu potvrdila policie, která celá jména stíhaných neuvedla. Mezi sledovanými novináři byl také později zavražděný reportér Ján Kuciak.
Marian Kočner u soudu kvůli vraždě Jána Kuciaka.
Marian Kočner u soudu kvůli vraždě Jána Kuciaka. | Foto: ČTK

V procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy Tóth loni u soudu řekl, že zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Zadavatelem byl podle něj Kočner, kterého soud první instance později zprostil obžaloby z objednání novinářovy vraždy. V současnosti si Kočner odpykává dlouholetý trest vězení za falšování směnek.

Prokuratura tvrdila, že fotografie ze zmíněného sledování Kuciaka byly použity při zadání objednávky jeho vraždy, ke které došlo v únoru roku 2018.

Mluvčí policejního prezidia Michal Slivka informoval, že cílem sledování mělo být získání neveřejných informací o soukromí sledovaných a záznamy měly být použity na jejich diskreditaci. Z vyjádření policie vyplynulo, že mezi sledovanými nebyli jen novináři, byť ti se stali hlavním cílem sledovacího komanda. Kočnera a další stíhané policie obvinila z trestného činu porušení důvěrnosti ústního a jiného projevu osobní povahy.

Tóth, jenž byl v minulosti sám novinářem, u soudu také vypověděl, že Kočner mu odevzdal osobní údaje 28 osob, které měly být sledovány. To se pak podle něj dělo od jara roku 2017. Kočner podle Tótha zdůvodnil žádost připravovaným internetovým portálem, jehož prostřednictvím by žurnalisty kritizoval.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicich s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy