Slovák dostane odškodnění za cizí dítě

Tomáš Fránek
10. 10. 2006 17:57
Štrasburk - Slovák Jozef Paulík se po 36 letech dočkal odškodnění za to, že po celou dobu platil na dítě, které podle testů DNA nezplodil, ale soudy mu přesto přiznaly otcovství.

Případ, který má kořeny ještě v bývalém Československu, dnes rozhodl Evropský soud pro lidská práva a nařídil Slovensku zaplatit Jozefu Paulíkovi na nemajetkové újmě a soudních nákladech přes dvě stě tisíc korun.

Pětašedesátiletý Jozef Paulík neuspěl před šestadvaceti lety ve sporu o otcovství dcery. Tehdejší československé soudy rozhodly, že otcem je.

Důkazy po letech

V roce 2004 ale muž, který s dcerou nežil, napadl verdikt soudu s tím, že má k dispozici nové důkazy v podobě testů DNA, které jeho otcovství vyvracejí. Dcera už má přitom přes čtyřicet let.

Bratislavský krajský soud i slovenská generální prokuratura ale rozhodly, že soud už jednou otcovství Paulíkovi přiznal a nemají žádné pravomoci toto rozhodnutí změnit.

Soud pro lidská práva
Soud pro lidská práva | Foto: Aktuálně.cz

Paulík neuspěl se snahou o znovuotevření případu ani u slovenského Ústavního soudu.

Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale slovenské soudy pochybily a nerozhodly spravedlivě, když odmítly případ znovu posoudit. Paulík namítal porušení celkem čtyř článků Úmluvy o lidských právech včetně práva na spravedlivý proces, narušení práva na rodinný život nebo zákazu diskriminace.

Slovensko proto musí muži zaplatit odškodnění ve výši asi sto padesáti tisíc korun za nemajetkovou újmu, dalších necelých šedesát tisíc pak na soudních výlohách.

Slovensko už kvůli odsuzujícím rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva svým občanům zaplatilo přes devatenáct milionů slovenských korun, jen letos jsou to více než tři miliony korun.

Každý pětadvacátý otec vychovává "cizí" dítě

Právě testy DNA používají v posledních letech úřady a soudy při určení otcovství stále častěji.

Foto: Aktuálně.cz

Ve Spojených státech stoupl počet testů určujících otcovství ze 142 000 v roce 1991 na 310 490 o deset let později. Podle diagnostického centra univerzity v Teddingtonu ve Velké Británii se zájem o testy v posledním desetiletí zvýšil desetkrát.

Podle odhadů odborníků zhruba každý 25. otec vychovává "cizí" dítě.

Odborníci z Liverpoolské univerzity, kteří v Británii studovali záznamy z průzkumů uspořádaných v letech 1950 až 2000, upozorňují, ‎že s nárůstem genetického testování se počty takových "otců" budou zvyšovat.

 

Právě se děje

Další zprávy