"Z outsidera suverénní vítěz prvního kola. Právnička Zuzana Čaputová byla navzdory svým úspěch v environmentální oblasti širší veřejnosti donedávna jen málo známá," píše nejčtenější slovenský list Nový Čas. Dodal, že kandidátce s liberálními názory pomohlo mimo jiné odstoupení původního spolufavorita voleb Roberta Mistríka v její prospěch a podpora od odvolaného arcibiskupa a oblíbeného duchovního Róberta Bezáka.
Čaputová, která nemá zkušenosti z vysoké politiky a která se v kampani vymezila proti nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, získala v prvním kole 40,57 procenta hlasů. Šefčoviče, za kterým stojí Směr-SD, podpořilo 18,66 procenta voličů.
Podle listu Pravda před druhým kolem je Šefčovič na rozdíl od své soupeřky v mimořádně složité situaci, byť po sobotním hlasování tvrdil, že všechno začíná od nuly.
"Opoziční kandidátce stačí potvrzovat a opakovat klíčový status, že je reprezentantkou změny. Nic více, nic méně. Prezidentské volby jsou po krajských a komunálních třetí v pořadí, které jednoznačně ukazují tento trend," uvedla Pravda. Dodala, že je to signálem pro parlamentní volby v příštím roce zejména pro Směr-SD, který i v posledních regionálních volbách ztratil.
Deník Sme napsal, že vítězství Čaputové v prvním kole odráží změnu ve společnosti, kterou Směr-SD nepochopil; Šefčovičovi zase chyběl příběh. Podle listu eurokomisař s proevropskou minulostí bude mít před druhým kolem problém získat na svou stranu výraznější část voličů protievropských a protisystémových kandidátů.
List Denník N uvedl, že Šefčovič vstupuje před rozhodujícím kolem voleb hlavy státu do předem prohraného souboje.
Deníky také upozornily na volební zisky dvou protievropských a protisystémových kandidátů Harabina a Kotleby, kteří v prvním kole skončili na třetím a čtvrtém místě. "Zatímco v minulosti právě snaha dohnat ostatní země V4 (visegrádské čtyřky - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a vidina naší integrace do euroatlantických struktur přinesla porážku antisystému, nyní se z EU a z NATO stává ´červený hadr´, kterým Harabin, Kotleba a jim podobní mávají ve snaze přilákat frustrované voliče," uvedla Pravda.
List Sme zase volební výsledek Harabina a Kotleby, kteří podle deníku v kampani vsadili na otevřené rusofilství či protiimigrační emoce, označil za alarmující.