Slováci se hádají, zda vést ropovod chráněným územím

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
22. 10. 2009 11:00
Stavba ropovodu vyvolala bouřlivé reakce opozice i samosprávy
Ropovod. Ilustrační fotografie.
Ropovod. Ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Nápad vést ropovodu přes chráněnou krajinnou oblast pobouřil řadu Slováků a vypadá to, že neprojde.

Poslanec vládního Smeru-SD Peter Plegrini chtěl svým návrhem novely zákona o ochraně přírody umožnit, aby se přes chráněné vodohospodářské území mohly stavět i ropovody, napsal on-line deník Aktuálne.sk. Otevřela by se tak cesta k propojení rafinérií Slovnaftu na Slovensku s vídeňským Schwechatem přes Žitný ostrov.

Na případ upozornil ve středu deník SME, podle kterého chtějí Rakušané ropovodné propojení Bratislavy a Schwechatu už téměř deset let. Za tu dobu si už na svém území zabezpečili vše potřebné, výstavbu však vždy zablokovala slovenská strana právě kvůli riziku ohrožení podzemních vod.

Žitný ostrov ztratil nejvyšší ochranu v roce 2004 za vlády Mikuláše Dzurindy, o rok později mu byl tento stupeň ochrany opět navrácen díky poslanci Juraji Blanárovi ze Smeru-SD.

Stavba ropovodu vyvolala bouřlivé reakce opozice i místní samosprávy, která tuto možnost rezolutně odmítá. Premiér Robert Fico ve středu médiím vzkázal, že na základě dohody vládnoucí koalice Pelegrini svůj návrh stáhl.

Opozice i tak vládu kritizuje. "Smer-SD a vláda má problém s prodejem strategických podniků, jeho poslanci považují za prioritní ohrozit to nejcennější - pitnou vodu na území SR," řekl Zsolt Simon ze strany Most-Híd.

Podle jeho slov jde o zájem rakouské strany a byznys, protože Žitný ostrov by mohl ztratit svůj nevyšší stupeň ochrany. Pokud by podle Simona návrh prošel, mohla by vláda změnit propagační kampaň Asociace vodárenských společností SR a ministerstva zdravotnictví "Pijeme zdravou vodu, nápoj z vodovodu", která odstartovala v září.

"Můžeme ji s humorem a ironií nahradit sloganem - pijeme vodu z ropovodu," dodal. Na případ zareagovali i křesťanští demokraté. Podle primátora Bratislavy Andreje Ďurkovského tlačí Rakousko Slovenskou republiku do nevýhodných řešení výstavby ropovodu.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek

"Najít vhodnou trasu, jak spojit dvě rafinerie, Slovnaft a Schwechat, se teoreticky dá, ale musí i rakouská strana přehodnotit, jestli by to nebylo lepší přes jiné území," řekl Ďurkovský. Argument, že ropovod umožní v době krize dovážet ropu z Rakouska, je podle místopředsedkyně KDH Márie Sabolové mylný.

"Je téměř stoprocentní, že rakouská ropa na Slovensko nepoteče," řekla Sabolová. Podle ní Rakousko kapacitně nestačí na to, aby zásobovalo touto surovinou i Slovensko.

"Pokud by chtěli táhnout ropovod přes Žitný ostrov, musel by být utěsněný například v betonových kolektorech - podobně, jako je v betonové vaně izolovaný Slovnaft," poznamenala. To by stavbu ale předražilo natolik, že variant položit ropovod přes řeku Moravu je mnohem levnější a není kvůli němu potřeba měnit zákon na ochranu přírody.

 

Právě se děje

Další zprávy